Dünyanın en sıcak yazı kapıda

Uluslararası iklim kuruluşlarının verilerine göre Türkiye’de 'en sıcak yaz' yaşanacak

22 Mayıs 2024 - 13:20

Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi (ECMWF) sezonluk tahminlerini değerlendiren İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Barış Önol, 2024 yılı Nisan ayının Türkiye'de ölçülmüş en sıcak nisan ayı olduğunu belirterek, önümüzdeki yaz dönemi için uyardı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Barış Önol, ECMWF’nin sezonluk tahminlerini temel alarak DHA’ya yaptığı açıklamalarda, Nisan ayındaki sıcaklık artışlarının sadece Türkiye ile sınırlı kalmadığını, dünya genelinde de benzer bir eğilimin gözlendiğini belirtti.

Özellikle Kuzey Yarıküre‘de sıcaklıkların mevsim normallerinin üstünde seyrettiği, bu durumun gelecek aylarda da devam edeceği vurgulandı. Mayıs, Haziran ve Temmuz ayları için yapılan tahminler, özellikle Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya‘nın büyük bölümlerinde sıcaklık rekorlarının kırılacağını öngörüyor.

Prof. Dr. Önol, “2024 Nisan ayı Türkiye’de ölçülmüş en sıcak nisan olarak yaşandı. Sıcaklıklar neredeyse ülkenin tamamında normallerin 4 derece üzerinde rekor düzeyde gerçekleşti. Bu kadar geniş bir alan için çok ciddi değerler. Ve çok sıcak bir yaz kapıda” diye uyardı.

Özellikle Avrupa‘da sıcaklık artışlarının daha belirgin ve değişken olduğu, ancak yoğun gözlem kapsamı sayesinde verilerin güvenilirliğinin yüksek olduğu belirtiliyor. 2023 yılının, kaydedilen en sıcak takvim yılı olarak tarihe geçtiği ve bu eğilimin yakın gelecekte de devam etmesinin muhtemel olduğu vurgulanıyor.

SON 2 BİN YILIN EN SICAK YAZI 2023’TE YAŞANDI

Dünya genelindeki sıcaklık verilerini değerlendiren araştırmacılar, 2023’te yaşanan yaz mevsiminin son 2 bin yıldır görülen en sıcak yaz olduğunu ortaya koymuştu.

Etiketler; sıcak iklim

ARŞİV