Çernobil’in 25. yılında Kadıköy'de nükleere karşı eylem

Çernobil nükleer felaketinin 25. yılında nükleer karşıtları Kadıköy Meydanı’nda bir araya geldi. Binlerce kişi, nükleer santrallerden vazgeçmeyen hükümet yetkililerini Fukişima Nükleer Santrali’nde çay içmeye davet etti.

26 Nisan 2011 - 11:10

25 yıl önce yaşanan Çernobil nükleer kazasının yıl dönümünde, nükleer karşıtları sokaklara çıktı. Çernobil’in etkilerinin aradan geçen yıllara rağmen sürdüğüne işaret eden çevreciler, Japonya’da yaşanan nükleer sızıntı ile dünyanın yeniden büyük bir tehlike ile karşı karşıya geldiğini belirttiler. Türkiye’de, koşulsuz olarak nükleerden vazgeçilmesini istediler.
120’yi aşkın kurum, kuruluş, meslek örgütü ve sendikanın bir araya gelerek oluşturduğu Nükleer Karşıtı Platform, Kadıköy Meydanı’nda “Nükleer santrallere ve yaşamı yok eden enerjilere hayır” sloganı ile miting düzenledi.
Farklı illerden gelenlerle birlikte sayıları 3 bini aşan çevreciler Tepe Nauitulus önünde toplanarak yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında “Nükleer sızıntı var!” anonsu yapılırken, anonsu duyan yüzlerce kişi aynı anda olduğu yere yığıldı. Çok sayıda çocuk ve genç, miting alanına, yüzlerinde erimiş insan maskeleri ve morarmış yüz makyajları ile katıldı.
Mitinge Karadenizlilerin katılımı yoğun oldu. Ayrıca, İzmir, Mersin, Sinop, Antalya, Bursa, Kocaeli, Ankara’da faaliyet yürüten Nükleer Karşıtı Platform üyeleri de mitinge katıldı.


‘TÜPÇÜ BAŞBAKAN İSTEMİYORUZ’
Yürüyüş sırasında taşınan pankartlarda ve atılan sloganlarda nükleer santrallerin yapımında ısrar eden hükümet yetkilileri eleştirildi. Eleştirilerin hedefinde Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan vardı. Çevreciler sık sık, “Halkına Fransız kalma, nükleer santral yapma”, “Patlayan tüp değil halkın isyanı”, “Tüpçü Başbakan istemiyoruz” sloganlarını attı.


‘BUYRUN FUKİŞİMA’DA DA ÇAY İÇİN’
Mitingin sunumunu tiyatro sanatçıları Gülsen Tuncer ile Orhan Aydın yaptı. Tuncer ve Aydın, Çernobil faciasının ardından çay içen dönemin Sanayi Bakanı Cahit Aral’ı ve yine dönemin darbeci Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in “Biraz radyasyon kemiklere iyi gelir” sözlerini hatırlattılar. Bugünün hükümet yetkililerinin de nükleer tehlikeler karşısında benzer yaklaşımlar sergilediğini söylediler ve “Bugün nükleer santralleri savunanları Fukişima’nın altında çay içmeye davet ediyoruz. Buyrun Fukişima’ya orada da çay için” dediler.
Nükleer Karşıtı Platform adına açıklama yapan Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Göltaş, hükümete seslendi, “Bugünümüze ve gelecek kuşaklara kara bir miras bırakmamak için önümüzde tek bir seçenek var. Hemen bu sevdadan vazgeçin. Akkuyu ve Sinop için yaptığınız tüm anlaşmaları ve yürüttüğünüz ikili görüşmeleri iptal edin” dedi.


‘ANLAMAYANA NÜKLEER SANTRAL TÜP GAZ’
EMO Başkanı ayrıca, 12 Haziran genel seçimlerinde, nükleeri savunan partilere oy vermeyeceklerini açıkladı. Göltaş, “Anlayana sivrisinek saz, anlamayana nükleer santral tüp gaz” dedi.
Mitingde KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün ve TTB Merkez Konsey Üyesi Hüseyin Demirdizen de konuşma yaptı. Sendika ve oda başkanları çevrecilerin talepleri ile emekçilerin taleplerinin birleştirilmesi gerektiğini dile getirdi.
Miting, Grup Marsis, Metin Kahraman, Luxus, Teneke Trampet, Suların Uğultusu, Eylül Askın, Grup Ritmat’ın konserleri ile son buldu.


Fotoğraflar: ETHA
 


ARŞİV