23 Nisan Kadıköy'de coşkuyla kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kadıköy’de coşkuyla kutlandı. Kadıköy Belediyesi, parklardan kültür merkezlerine, meydanlardan sokaklara pek çok alanı çocuklar için bayram yerine çevirdi. Belediye Başkanı Odabaşı çocuklarla halat çekti, basketbol oynadı

24 Nisan 2022 - 14:27

Kadıköy’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için ilk tören, rıhtımdaki Atatürk Anıtı’nda yapıldı. Törene, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin Kayhan ve belediyede görevli birim müdürleri katıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Aslan, bazı ilk ve ortaokul öğrencileri, öğretmenler, veliler ve çeşitli STK yetkilileri de törende hazır bulundu. Saygı duruşu ile başlayan tören İstiklal Marşı'nın okunması ile devam etti. Belediye Başkanı Odabaşı, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. 

“ÇOCUKLAR YARINLARIMIZ” 

İkinci etkinlik Kadıköy Belediye Başkanlığı önünde gerçekleşti. Çocuklar belediye bahçesinde palyaço gösterileri ile eğlendi. Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği, 23 Nisan için “Çocuklar Yarınımız” etkinliği düzenledi. Türk bayrakları ve balonlarla süslenen 1950 ve 1960’lı yıllara ait klasik otomobillere ilk defa binen çocuklar, 23 Nisan Konvoyu oluşturarak kısa bir şehir turu attılar. 23 Nisan Konvoyu Kalamış Kalkedon’da yenilen yemek ile son buldu.   

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, konvoy öncesinde, alanda bulunan çocuklara hediye olarak klasik araçların diecast modelleri dağıttı.

ODABAŞI ÇOCUKLARLA HALAT ÇEKTİ

Kadıköy Belediyesi; Selamiçeşme Özgürlük Parkı, Şehit Jandarma Er Çağlar Mengü Parkı, Bostancı Tren İstasyonu Meydanı/Cami Sokak ve Defne Park’ta pek çok etkinlik düzenledi. Eğlencenin merkezi her yıl olduğu gibi yine Özgürlük Parkı oldu. Kadıköy Belediyesi, Özgürlük Parkı’nda da çocuklar için birbirinden eğlenceli aktiviteler hazırladı. Renkli, eğitici ve eğlenceli etkinliklerde çocuklar gönüllerince eğlenirken aileleri de onlarla bayramın coşkusuna ortak oldu. Çocuklarla halat çekme yarışı yapan ve basketbol oynayan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın çocuklara eşlik ettiği anlar renkli görüntülere sahne oldu. 

Çocuklar yüz boyama ve sosis balon etkinliklerine büyük ilgi gösterdi. Düzenlenen etkiliklerde birbirinden farklı spor oyunları yer aldı. Geleneksel oyunlar halat çekme ve çuval yarışı da çocukların rağbet gösterdiği etkinlikler arasındaydı. 

Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro'da, Gönül Yeprem "Çocuklara Şarkılar, Ritmik Oyunlar" başlıklı bir konser verdi. Kortej bando ve jonglörler, Çocuk Sanat Merkezi konserleri, akrobasi etkinlikleri, illüzyon gösterileri çocukların keyifli vakit geçirmesini sağlarken birbirinden çeşitli oyun atölyeleri de çocuklara yeni deneyimler kazandırdı. 

Özgürlük Parkı’nda çocuklar için hem eğlenceli hem de öğretici etkinlikler gerçekleştirildi. Masal Atölyesi, Ponpon Atölyesi, Arkeoloji ve Geri Dönüşüm Atölyeleri gibi farklı atölyelerin yer aldığı etkinliklerde, Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı (BAK Kadıköy) Afet Hazırlık Atölyesi de olası afetlere karşı çocukları bilgilendirdi. Engelli Farkındalığı Atölyesi’nde engelli bireylerin günlük yaşamda karşılaştıkları zorluklara dikkat çekildi. 

23 Nisan dolayısıyla Kadıköy Belediyesi ve Yaşam-Paylaşım platformu arasında "Özgürlük Parkı İlk Kütüphanem" iş birliği protokolü imzalandı. 

BİZİM ÇOCUKLAR’DAN PRÖMİYER

23 Nisan kutlamalarının bir merkezi de Alan Kadıköy oldu. Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi Tiyatro Atölyesi’ne devam eden yaşları 10 ile 14 arasında değişen 11 çocuktan oluşan “Bizim Çocuklar Tiyatro Ekibi” de Bremen Mızıkacıları oyun prömiyerini sahneledi.

 

 


ARŞİV