Bağdat Caddesi yenileniyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yoğun araç ve yaya trafiğinin yaşandığı noktalardan olan Bağdat Caddesi’ni yeniliyor. Caddeye nefes aldıracak çalışmanın ilk etabı başladı. Toplam 32 bin metrekarelik alanda yürütülecek çalışmalar kapsamında kaldırımlar, iyileştirilmiş yaya geçişleri ve yeni modern kent mobilyaları bulunuyor

27 Mayıs 2024 - 11:13

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yoğun araç ve yaya trafiğinin yaşandığı noktalardan olan Bağdat Caddesi’ni yenileme çalışmalarına başladı. Yaya öncelikli bir proje hazırlayan İBB, Bağdat Caddesi 1. Kısım Düzenleme Projesi ile cadde, oturma dinlenme alanları, sergi salonları ve bisiklet yollarını yeniden canlandırılacak. Bağdat Caddesi düz olması ve çevresindeki ulaşım donatıları sayesinde bir kentsel kamusal alana dönüşme potansiyelini taşıyan en uygun noktalardan biri.  Bu proje ile caddenin kamusal niteliğinin ve kamusal alanının artırılması hedefleniyor.

6 HEDEF BELİRLENDİ

Cadde için 6 temel hedef öncelikli olarak hayata geçirilecek. Bu hedefler, kaldırımların genişletilmesi, kot farklılıklarının giderilmesi ve karşıdan karşıya geçişlerin kolaylaştırılması, cadde üzerindeki kültürel değerlerin korunması ve yeniden düzenlenmesi, yeni sanat odaklarının kazandırılması, somut olmayan kültür varlıklarının kaybolmadan önce kayıt altına alınması ve ulaşılabilir kılınması olarak belirlendi.

SPOR YAPILABİLİR BİR CADDE

Bağdat Caddesi yeni yüzüyle yürünebilir, spor yapılabilir bir cadde kimliğine kavuşacak. Araç hızının düşürülmesi ile karşıdan karşıya geçişler güvenli olacak; alanda var olan yetişkin bitki dokusu korunacak ve cadde üstü ve artık alanlar yeşillendirilecek. Cadde boyu bir bölüm kent bahçesi olarak tasarlanacak, tek modlu ulaşımdan çok modlu ulaşım modları ile alana gelinecek, insan sayısı ve çeşitliliği artacak ve böylece caddenin erişilebilirliği artırılacak.

“MODERN İSTANBUL’UN YÜZÜ OLACAK”

Çalışmayla ilgili açıklamada bulunan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Arif Gürkan Alpay, “Bağdat Caddesi modern İstanbul’un yüzü olacak. Yeni bisiklet yolu, daha geniş kaldırımlar, iyileştirilmiş yaya geçişleri ve yeni modern kent mobilyaları ile tasarlanan projenin bin metrelik ilk etabının yapımına başlıyoruz. Projede sosyalleşilebilecek toplanma alanlarının yanında mevcut yeşil doku korunurken yeni yeşil alanlar da kazandırıyoruz. Ayrıca caddenin tüm altyapısını baştan sona yeniliyoruz.” dedi.

 

 

 


ARŞİV