Eskihavalimanına Hürkuş müzesi isteği

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Başkanı Bahadır Gürer, “Hürkuş Müzesi, Atatürk Havalimanı'na çok yakışır” dedi.

24 Temmuz 2019 - 09:36

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği, dönemin zorluklarına ve çıkarılan çeşitli engellere rağmen havacılıkta "yapılamaz" denen işleri başaran Vecihi Hürkuş'un anısına Atatürk Havalimanı'nda bir müze kurulmasını talep etti.

Vefatının üzerinden yarım asır geçen Hürkuş'a ait havacılık açısından 30 bin civarında önemli belge ve veriyi dijital ortama aktaran dernek yönetimi, ticari uçuşlara kapatılan Atatürk Havalimanı'nda kurulması istenen müzede, havacılığın önemli birikiminin gelecek kuşaklara aktarılmasını hedefliyor.

Anadolu Ajansı’na açıklama yapan Dernek Başkanı Bahadır Gürer, en önemli ihtiyacın müze alanı oluğunu vurguladı. Gürer, “Vecihi Bey'in projelendirip yaptığı uçaklarla beraber yapımı gerçekleşmemiş uçaklarını da yapmayı planlıyoruz. Zaman ve mekan elverirse; sahip olduğu uçaklar yanında kullandığı 102 tip uçak da müzede yer almalı diye düşünüyoruz" dedi. Gürer, Yeşilköy’ün Hürkuş’un yuvası olduğunun altını çizerek, “Yeşilköy Tayyare Mektebinden mezun olmuş, pilot eğitimini orada yapmış, ilk yalnız uçuşunu orada gerçekleştirmiştir. Yeşilköy, onun ilk akrobasi çalışmalarını yaptığı yerdir. Askeri havacılık dönemi gibi ticari pilotluk döneminde de Yeşilköy onun evi ve yuvasıdır. Vecihi Hürkuş Müzesi Atatürk Havalimanı'na çok yakışır” diye konuştu.


ARŞİV