“Harita İstanbul” yayında

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Coğrafi Bilgi Sistemi Şube Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Harita İstanbul” uygulaması kullanıcıların hizmetine sunuldu

09 Mayıs 2024 - 15:03

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Coğrafi Bilgi Sistemi Şube Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Harita İstanbul” uygulaması kullanıcıların hizmetine açıldı. 16 milyon İstanbullunun hayat kalitesini yükseltmek ve kent yaşamını kolaylaştırmanın hedeflendiği uygulama da farklı hizmetler sağlanıyor.  Zengin kategoriler menüsü ile harita.istanbul adresinden web ve mobil uyumlu olarak herkesin erişimine açıldı.Yenilikçi ve yaratıcı yaklaşım ile tasarlanan uygulama; İstanbul meraklılarının kenti yakından tanımasını sağlayan tematik haritalar, katmanlar menüsü, zaman çizelgesi ile uydu arşivi ve 360° güncel sokak görüntülerini içeren özellikleri ile ziyaretçilerine keyifli bir deneyim yaşatıyor.

YAPAY ZEKÂ İLE TASARLANIYOR

Uygulamada yapay zekâ teknolojisi kullanılarak istenilen yeri bulmak daha hızlı ve daha kolay hale getirildi. Yeni rotalama özelliği sayesinde birden çok nokta için rota oluşturulabilirken, ’yakınımda ara’ fonksiyonu ile 500 m-10 km arasında filtreleme yaparak detaylı arama yapmak da mümkün. Uygulamada güncel, güvenilir canlı trafik ve hava durumu verileri alınabiliyor.

İSTANBUL’U 3 BOYUTLU KEŞFET

Dijitalleşen kamu hizmetlerinin öncü ve özgün bir örneği olan Harita İstanbul, uygulamasının 3B özelliği ile kullanıcılar, İstanbul’un 3 boyutlu modelinde diledikleri gibi gezebiliyor, mobil cihazlarda, cihazı döndürerek 3 boyutlu modelde şehre farklı açılardan bakabiliyor. Mekânsal veri uzmanlarının çalışmaları ile kentin güncel ihtiyaçları doğrultusunda yenilikçi çözümlerle geliştirilen uygulama meraklılarını keşfe bekliyor.

UYGULAMADA NELER VAR?

-Yapay zekâ teknolojisi kullanılarak geliştirilen arama motoru ile daha hızlı ve kolay arama.

-Yeni rotalama özelliği ile birden fazla nokta için en hızlı ve en kısa rotayı belirleme.

-Yakınımda ara özelliği ile 500 m -10 km mesafe arasında filtreleyerek arama yapma,

-Tematik haritalar, zaman çizelgesi ile uydu arşivi, katmanlar menüsü, 360° güncel sokak görüntüleri.

-3B özelliği ile İstanbul’un 3 boyutlu modelini inceleyebilme.

-Kullanıcı dostu çizim araçları ile mesafe ve alan ölçümü yapabilme.

-İstanbul’daki tarihi ve kültürel mekânlar hakkında bilgi alma.

-Keşfet menüsünde; anlık hava ve trafik durumu, trafik kameraları, şarj istasyonları ve güncel İSPARK verilerine erişebilme.


ARŞİV