Hasanpaşa’ya yeşil alan talebi

Hasanpaşa’daki İETT Garajı’nın yeşil alan yapılması için imza kampanyası başlatıldı. 

14 Eylül 2021 - 11:36

Yıllar önce topladıkları imzalar ile harabe durumdaki Hasanpaşa Gazhanesi’ni yıkılmaktan kurtaran Gazhane Çevre Gönüllüleri, şimdi de mahalleye yeşil alan kazandırmak için kolları sıvadı. Gönüllüler, Hasanpaşa Mahallesi’nde (Müze Gazhane karşısında) bulunan İETT Garajı’nın yeşil alan olarak yeniden düzenlemesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) yönelik imza kampanyası başlattı. change.org’taki kampanyada şimdiye dek 3 bini aşkın imza toplandı. Hedef ise 5 bin.

Kampanya metninde, Hasanpaşa Mahallesi ve çevresinde yaşayan nüfusun ihtiyacını karşılayacak yeşil alan bulunmadığı anımsatılarak, “Sağlıklı yaşam standartlarına göre kişi başına minimum 10 m2 yeşil alan düşmesi gerekiyor. Buna karşın mahallede kişi başına 1 m2 bile yeşil alan düşmüyor. Mülkiyeti İBB’ye ait olan ve fiilen İETT otobüsleri garaj alanı olarak kullanılan, Hasanpaşa Mahallesi, 444 ada, 1 parselin yaklaşık 10.000 m2 yüzölçümü bulunuyor. İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu bu bölgeye ait onayladığı vaziyet planında, 444 ada, 1 parselin (İETT Garajı) yeşil alan olması kararını almıştır. Kamu parseli olması nedeniyle kamulaştırma yükü de oluşturmayacak bu alanın ‘park ve çocuk oyun alanı’ olarak çevrede yaşayan halka kazandırılmasını kamu yararı açısından önemle talep ediyoruz.” denildi. 

Gazhane Çevre Gönüllüleri, ayrıca ıslak imza kampanyasına da başladı. Hazırlanan föyler kişi ve kurumlara iletilmeye başlandı. Ekibin, her Çarşamba Gazhane’de yaptıkları olağan toplantı süresince de (17:30 20:30) kampanya metnini fiziken imzalamak mümkün.

https://www.change.org/p/istanbul-b%C3%BCy%C3%BCk%C5%9Fehir-belediyesi-hasanpa%C5%9Fa-mahallesi-nde-bulunan-iett-garaj-alan%C4%B1-ye%C5%9Fil-alan-olsun?utm_source=share_petition&utm_medium=custom_url&recruited_by_id=a8d056e0-0c91-11ec-aa0a-0fcd6c5e8c56


ARŞİV