Haydarpaşa Dayanışması'ndan sevindirici haber

Uzun yıllardır Haydarpaşa Garı için mücadele eden Haydarpaşa Dayanışması 569’uncu eyleminde yaptığı basın açıklamasında Haydarpaşa Garı’na trenlerin geleceğini duyurdu

05 Aralık 2022 - 16:13

İstanbul’un ve Kadıköy’ün önemli kamusal mekânlarından biri olan Haydarpaşa Garı 2013 yılından beri ulaşıma kapalı. 13 Mayıs 2005’ten bu yana, Haydarpaşa Garı’nın asıl işlevini sürdürmesi için mücadele eden Haydarpaşa Dayanışması, her pazar gerçekleştirdiği eylemlerin sonuncusunda yaptığı basın açıklamasıyla Haydarpaşa Garı’na trenlerin geleceğini duyurdu. 

“TRENLER GARA GELECEK”
Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS)’nin eski genel başkanı Hasan Bektaş ve BTS eski MYK üyesi Ayşen Dönmez tarafından gar önünde okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Haydarpaşa Garı’nın gar niteliğinin ve ulaşım işlevinin koruyacağına yönelik ilk resmi emareyle ve inşaat hareketi ile karşılaştığımız bir anda bulunuyoruz. Mevcut plana göre, eskisi gibi büyük bir kapasiteyle olmasa da hızlı trenlerin Haydarpaşa Garı’na geleceği, geri sahasının trenlerin bakım ve onarım ihtiyaçlarına göre kullanılacağı, arkeolojik buluntuların sergileneceği bir alanın bulunacağı, yani özünde Haydarpaşa Garı’nın kamusal bir ulaşım mekânı olarak yeniden halka açılacağını öğrenmiş, bu amaçla devam eden inşaat çalışmalarını gözlemlemiş bulunuyoruz.
Bu açıdan 17 yıldır kar kış demeden her türlü zorlu koşulda sürdürdüğümüz inatlı mücadelemizin, Haydarpaşa Garı’nın gar olarak kalması noktasında çeşitli toplumsal kesimleri ikna etmeyi başarmış olmasından ötürü sevinçliyiz. Yaşadığımız coğrafyada politik rüzgârlar her geçen gün değişebildiği için yine de kritik bir anda bizi hızlıca harekete geçirmesi adına içimizde her daim küçük bir tereddüt ve şüphe tutmaya devam ederek ve Haydarpaşa Garı’nın yalnızca hızlı trenlere değil, Marmaray hattına ve konvansiyonel bölgesel trenlere de ev sahipliği yapmasını talep etmeyi sürdürerek mücadelemize kararlılıkla devam edeceğimizi paylaşmak isteriz.”

 


ARŞİV