Haydarpaşa kazılarından çıkan tarih

Kadıköy Kent Konseyi Tarihi Kültürel Miras ve Kent Belleği Çalışma Grubu, İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdür Yardımcısı Muharrem Hayır’ın konuşmacı olduğu “Haydarpaşa Arkeolojisi” söyleşisi düzenledi

11 Kasım 2023 - 12:34

Marmaray kazıları sırasında ortaya çıkan arkeolojik buluntular üzerine, 2018 yılının mayıs ayında İstanbul Arkeoloji Müzesi bir araştırma başlattı. Bu araştırmalarda bizzat yer alan İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdür Yardımcısı Muharrem Hayır, 8 Kasım 2023 Çarşamba günü Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde bir söyleşiye konuk oldu.

Kadıköy Kent Konseyi Tarihi Kültürel Miras ve Kent Belleği Çalışma Grubunun düzenlediği “Haydarpaşa Arkeolojisi” adlı söyleşide kazılarda nelerin ortaya çıktığı slayt sunum ile anlatıldı. Haydarpaşa’nın tarihi yarımada özelliğine sahip bulunduğunu belirten Muharrem Hayır, burasının da Anadolu Yarımadası olarak nitelenebilir olduğunu vurguladı. Kazı alanının üçte ikisinin kullanılabilir olduğundan ‘Arkeopark’ olarak anılacağını da söyledi.

Kazılarda çıkan en önemli buluntunun Kalkolitik döneme ait olmakla birlikte, Osmanlı dönemine ait Abdülmecit Han çeşmesinin de yer aldığını belirten Hayır,  Bizans dönemine ait kalıntılar hakkında da bilgi verdi.

AZİZE BASSA KİLİSESİ

Kazılardan Bizans dönemine ait iki kilise ortaya çıkmıştı. Bunlardan birisinin adı bilinmemekte olup, diğerinin Azize Bassa Kilisesi olduğu meydana çıktı.

Kazılarda hem Bizans hem de Osmanlı dönemlerine ait sikkeler bulundu. Kadıköy’ün simgelerinden birisi olan boğa heykeli de çıkanlar arasında yer alıyor. Bizans dönemi boğa heykelini görmek için Kasım sonuna kadar Türk İslam Eserleri Müzesi’nde sergilenmekte olduğu duyuruldu.

Söyleşi sonunda Kadıköy Kent Konseyi Başkanı Saltuk Yüceer, konuşmacı Muharrem Hayır’a teşekkür belgesini takdim etti.

Haber : Filiz Sever

Etiketler; Haydarpaşa

ARŞİV