İBB bayram tedbirlerini duyurdu

İBB tarafından Kurban Bayramı’na ilişkin yapılan açıklamada kurban kesim alanlarında denetimlerin süreceği belirtilirken toplu taşımanın da ücretsiz olacağı duyuruldu

11 Haziran 2024 - 12:40

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 16-19 Haziran tarihlerini kapsayan bayram süreci boyunca toplu ulaşımın ücretsiz olacağını duyurdu. 4 günlük Kurban Bayramı süresince İstanbulluların herhangi bir olumsuzluk yaşamaması adına ekipler sahada olacak.

İBB'den yapılan açıklamada, “Bu yıl 16-19 Haziran tarihleri arasında kutlanacak Kurban Bayramı süresince kişiselleştirilmiş İstanbulkart sahipleri, 16-19 Haziran arasını kapsayan 4 gün, İBB’ye ait toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanabilecek. İETT, Metro İstanbul ve Şehir Hatları gerekli hallerde ek seferler koyacak. İBB Deniz Taksileri ise 7/24 hizmet vermeye devam edecek. Bayram boyunca, Kuzguncuk İskelesi, Moda İskelesi, Kadıköy İskelesi, Beşiktaş İskelesi ve Çubuklu arabalı vapur iskelelerinde yer alan vapur kafeleri de hizmette olacak” ifadelerine yer verildi.

BAYRAM TEDBİRLERİ

İBB'den yapılan bayram tedbirleri açıklamasında, 16-19 Haziran'da 4 günlük Kurban Bayramı süresince İstanbulluların herhangi bir olumsuzluk yaşamaması için hazırlıkların yapıldığı ve ekiplerin görevleri başında olacağı belirtildi. Bayramda kentte istenmeyen görüntülerin oluşmaması için de denetimlerin artacağı kaydedilen açıklamada, temizlik çalışmalarının özenle yürütüleceği aktarıldı.

İBB’den yapılan açıklama şöyle: “Bu yıl, İBB’ye ait; Avrupa yakasında 2, Anadolu Yakasında 3 olmak üzere toplam 5 tesiste kurban satış ve kesim hizmeti verilecek. Modern barınma ve kesimhanelerin bulunduğu tesislerde, hizmetleri hızlandırmak için en son teknolojiden yararlanıldı. Arızalara karşı ekipler hazır bekletilecek. Kesilen kurban etlerinin paketlenmesi için vatandaşlara 240 bin hijyenik kurban poşeti hazırlandı ve ücretsiz olarak dağıtılacak.

İBB tarafından hizmete sunulan Kurban Mobil Uygulaması ile İBB’ye ait kurban satış ve kesim yerleri kolaylıkla bulunabilecek. Kurbanlık hayvanların kontrollerinin yapılabilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı verilerinden alınan hayvan küpe kayıtları da uygulamanın içerisinde yer alıyor. IOS ve Android marketlerden ücretsiz indirilebilen uygulama ile İBB’nin tesislerinde kurbanlarını kestirecek vatandaşlara yönelik bilgilendirmeler de yapılacak. Ayrıca uygulamaya İstanbul Senin uygulaması üzerinden de ulaşılabilecek ve vatandaşlar kurban kesim sırasını takip edebilecek. Öte yandan İBB kurban satış ve kesim alanlarında ücretsiz ve sınırsız internet hizmeti de verilecek.

KURBANLIK ALANLARA HİJYEN DENETİMİ

1 Haziran’dan itibaren kurbanlık hayvanların İstanbul’a girişi ile birlikte İBB ekipleri, kent genelindeki kurban satış alanlarında denetimlere başladı. İBB, yaklaşık 1.000 kadar kurban satış ve kesim yerini denetleyerek İl Kurban Komisyonu’na görüş bildirecek.

İBB ekipleri, karasinek ve larva mücadelesi çalışmalarına da başladı. Bayrama kadar geçen sürede günlük periyotlarla kurban satış alanları kontrol edilerek gerekli müdahaleler yapılacak. İBB Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü ekiplerince de mekanik süpürme, yıkama ve elle temizlik çalışmaları yapılmaya başladı. Alana kurbanlıkların gelmesi ve Kurban Bayramı süresince de temizlik çalışmaları devam edecek. İstanbul’un tüm ana arterlerinde meydanlarda alt ve üst geçitlerde 1.100 elle süpürme personeli ve ortalama günlük 100 araç ile temizlik çalışmaları yapılacak.


ARŞİV