İBB meclisi yeni toplantısını yaptı

31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerin ardından yeni dönemin ilk İBB Meclisi, Ekrem İmamoğlu başkanlığında toplandı

15 Nisan 2024 - 16:52

31 Mart yerel seçimlerinin ardından İBB Meclisi,  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu başkanlığında toplandı.  Meclis çoğunluğunun CHP’ye geçtiği toplantıda konuşan İmamoğlu, yeni dönemin herkese hayırlı olmasını diledi. 31 Mart seçimlerine değinen İmamoğlu, “31 Mart yerel seçimlerinde halkımız demokratik hakkını kullanmış ve İstanbul'u 5 yıl daha yönetmemiz için bize sorumluluk yüklemiştir. 5 yıl boyunca gösterdiğimiz gayret ve hizmetin halkımız nezdinde takdirle karşılanması ve teveccüh görmemiz bizi ziyadesiyle memnun etmiştir. Bir o kadar da sorumluluğumuzu büyütmüştür. Bu takdirin verdiği sorumluluk bilinciyle ikinci dönemimizde de atılım ve yatırım dönemi daha da büyüyerek devam edecektir” dedi.

“İstanbul tarihinin ve tüm Türkiye’nin en şeffaf en demokratik, en verimli meclisi olma konusunda kararlıyız” diyen İmamoğlu yetkilerini sadece 16 milyon İstanbullunun çıkarları için kullanacaklarını söyledi.

Meclis üyelerine, belediye başkanlarına ve hükümete çağrı yapan İmamoğlu, şunları söyledi:

“ İstanbullular bizden icraatcı ve halkçı bir belediyecilik yapmamızı bekliyor. Gelin, İstanbul'umuzu ve ülkemizi güzel ve müreffeh günlere hep birlikte taşıyalım. Gelin, 31 Mart'ı demokrasiyle taçlandıralım. Gelin, bu sonucu hukuk devletine dönüşmemiz için gerekli sinerjiye dönüştürelim. Gelin, hukuk devletini demokrasimizi ve kardeşlik iklimimizi yeniden tesis edelim. Gelin, akılcı, şeffaf ve hesap verebilir politikalarla ekonomimizin ayağa kalkmasına hep birlikte el verelim. Gelin, hep birlikte İstanbul'umuzu ve ülkemizi hep birlikte depreme hazırlayalım."

CHP ÇOĞUNLUKTA

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu başkanlığında toplanan belediye meclis toplantısı, meclis çoğunluğunun CHP’ye geçmesinin ardından ilk olma özelliği taşıyor.

CHP yerel seçimlerde Adalar, Ataşehir, Avcılar, Bakırköy, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenyurt, Eyüpsultan, Gaziosmanpaşa, Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Sancaktepe, Sarıyer, Şile, Silivri, Şişli, Tuzla ve Üsküdar’ı kazanarak elindeki ilçe belediye sayısını 14’ten 26’ya çıkardı.

İBB Meclisi'nin ilk toplantısında 1. başkanvekilliği seçimi de yapıldı. Meclis Başkanvekilliğini CHP'nin adayı Nuri Aslan oy çokluğuyla kazandı. CHP'li Nuri Aslan 184 oy, AKP’li Ahmet Bilal Kıymaz 129 oy aldı.

 


ARŞİV