İBB'den kira ve faiz desteği

Riskli yapıların tahliye, yıkım, yeniden inşa süreçlerine hız kazandıracak iki önemli karar, İBB Meclisi tarafından oybirliği ile onaylandı. Bu karara göre kentsel dönüşüm alanlarındaki riskli yapılarda oturan kiracılara ve hak sahiplerine 4 bin 500 lira kira yardımı yapılacak

30 Mart 2023 - 10:04

Maraş merkezli depremlerin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un depreme dirençli bir kent haline getirilmesi amacıyla Deprem Bilim Üst Kurulunun tespitleri ve çözüm yolları doğrultusunda seferberlik planını kamuoyu ile paylaştı. İBB ayrıca riskli yapıların dönüştürülmesi için bir dizi karar aldı. İBB Deprem Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan ve riskli yapıların tahliye, yıkım, yeniden inşa süreçlerine hız kazandıracak iki önemli karar, İBB Meclisi tarafından oybirliği ile onaylandı. Bu karara göre kentsel dönüşüm alanlarındaki riskli yapılarda oturan kiracılara ve hak sahiplerine 4 bin 500 lira kira yardımı yapılacak. “İstanbul Yenileniyor” platformuna evini yeniletecek vatandaşların kredilerinin faizlerini de İBB ödeyecek.

KİRACILARA DA YARDIM YAPILACAK

İBB Meclisi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından belirlenen kira bedellerinin üç katının ödenmesni kararlaştırdı. Bu kapsamda; ilk etapta kendi kendine çökme ihtimali bulunan 318 binanın, ikinci etapta ise riskli olan bin 207 binanın hızla tahliyelerinin gerçekleştirilerek yenilenmesi için binalardaki kiracılara yıl boyunca aylık 4 bin 500 lira, ikamet eden hak sahiplerine de 18 ay boyunca aylık 4 bin 500 lira kira yardımı yapılacak. Binada ikamet etmeyen mülk sahiplerine ise 18 ay süresince aylık 3 bin lira kira yardımı verilecek. İBB yetkisinde bulunan Riskli ve Rezerv Yapı Alanlarında yaşayan kiracılara ise; 12 ay aylık 4 bin 500 lira, hak sahiplerine 48 ayı geçmemek üzere aylık 4 bin 500 lira kira yardımı yapılacak. Meclis Kararında; İstanbul’da son 2 yılda öngörülemez şekilde artan konut birim maliyetlerinin kiraları da hızla artırdığına dikkat çekilerek, İstanbul’daki 100 metrekarelik bir dairenin ortalama kira bedelinin 10 bin liraya dayandığı belirtildi. Yüksek kira bedellerinin hem barınma sorununu büyüttüğü hem de kentsel dönüşüm süreçlerini tıkayan önemli bir sorun olduğu vurgulandı.

FAİZİ İBB ÖDEYECEK

İBB Meclisi, “riskli yapılardaki hak sahiplerinin bankalardan kullanacakları kredilere faiz desteği sağlanması” teklifini de oy birliğiyle onayladı. Karara göre; 6306 sayılı Kanun kapsamında tespiti yapılan riskli yapıların yenilenmesi için dar gelirli vatandaşların bankalardan kullanacağı 1 milyon liraya kadar olan yapım kredisinin faizi İBB tarafından ödenecek. Kentsel dönüşüm uygulamalarının hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla konut ve işyeri hak sahiplerine verilecek destek için şu şartlar aranacak:

 

-       Dönüştürülecek yapı 6306 sayılı kanun kapsamında riskli yapı olarak tespit edilmiş olmalı.

-       Yapının İstanbul Yenileniyor kapsamında KİPTAŞ tarafından yenilenmesi için uzlaşılmalı.

-       Hak sahibinin hane içi toplam geliri net asgari ücretin iki katını geçmemeli.

-       Konut yapım kredisi vadesi en fazla 10 yıl, işyeri yapım kredisi vadesi en fazla 7 yıl olmalı.

Kredi kullanan vatandaşlar birinci yıl her ay ortalama 2 bin 700 TL taksit ödeyecek. İBB de ilk yılın 12 ayında 17 bin TL’lik bir finansman desteği sağlayacak. Hak sahiplerine sunulacak konut yapım kredisinin üst limiti 1 milyon TL olarak belirlenirken, mevcut 2,9 milyar TL bütçeyle 1 yılda dönüşümü finanse edilecek konut sayısı 14 bin 77 olarak açıklanmıştı.

İSTANBUL YENİLENİYOR’A REKOR BAŞVURU

İstanbul Yenileniyor platformuna 466 bini aşkın bağımsız birimden oluşan ve 1 milyon 700 binden fazla kişiyi kapsayan, toplam 24 bin başvuru yapıldı. Şu ana kadar Kadıköy, Şişli ve Beşiktaş’ta 4 riskli tek yapı tahliye edilip yıkıldı ve yeni projelerin süreçleri devam ediyor. İBB tarafından yapılan açıklamada Bakırköy, Fatih, Kadıköy, Bahçelievler ve Kartal’da tek ve çoklu yapılardan oluşan alanlarda kısa süre içinde yenileme projelerinin temeli atılacak. Uzlaşma sürecinde olan 199 başvuru bulunuyor. Bunlar; 23 ilçe ve 78 mahalleden 6 bin 128 bağımsız birimde 5 bin 815 konut, 313 ticari birimden oluşuyor ve yaklaşık 23 bin 260 kişiyi kapsıyor.

NASIL YARARLANILACAK?

Kira yardımından faydalanmak isteyen İstanbullular, riskli yapı tespitinin ardından tahliye ve yıkım işlemlerini tamamlayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilçe belediyesi üzerinden kira yardımına onay vermesi ile İBB kira yardımına başlayacak. Faiz desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşlar ise, öncelikle KİPTAŞ’a https://istanbulyenileniyor.com/ adresi üzerinden başvurarak, riskli yapısının dönüştürülmesi için uzlaşmaya varacak.

Sistem üç aşamadan oluşuyor:

 

●      BAŞVURU

 

-       www.istanbulyenileniyor.com adresi üzerinden online başvuru yapabiliyorsunuz.

 

-       Başvurular, teknik uzmanlar tarafından incelenerek “Bilgilendirme Formu” hazırlanıyor.

 

-       Hazırlanan “Bilgilendirme Formu” ile birlikte “Teklif Aşaması”na geçiş için gerekli evrak listesi başvuru sahibine iletiliyor.

 

●      TEKLİF

 

-       Mevcut duruma ilişkin ölçüm ve hesaplamalar, sisteme yüklenen belgeler üzerinden teknik uzmanlar tarafından yapılır.

 

-       Ölçüm ve hesaplamalara dayanarak yerleşim durumunu gösteren öneri taslak proje hazırlanır.

 

-       Yapılan çalışmalar doğrultusunda hazırlanan “Ön Teklif Formu” ile birlikte “Asgari Mahal Listesi” başvuru sahibine gönderilir.

 

●      UZLAŞMA

 

-       Hak sahipleriyle uzlaşmaya yönelik görüşmeler yapılırken kesin proje çalışmaları devam eder.

 

-       Uzlaşma sağlanması durumunda sözleşmelerin imzalanmasını takiben tahliye ve yıkım süreci başlar.

 

-       Yapım ihalesi yapıldıktan sonra “Ön Teklif Formu”nda hesaplanan yenileme bedeli kesinleşir ve inşaat süreci başlar.

 

 

 

 


ARŞİV