İstanbullu yolculukta ne yapıyor?

“Toplu taşımada yolculuk yaparken en çok ne ile meşgul olursunuz?” sorusuna yanıt veren İstanbulluların yüzde 26,8’i yolculuk esnasında müzik dinlediğini, yüzde 25,1’i ise kitap okuduğunu söyledi

03 Kasım 2022 - 10:24

Mega kent İstanbul’da ulaşım en önemli konulardan biri. Milyonlarca insan toplu taşıma araçlarını kullanırken yolculuğu da eğlenceli hale getirmeye çalışıyor. Dakikalar veya saatler süren yolculuklar sırasında kitap okuyan da oluyor, müzik dinleyen de. Peki İstanbullular yolculuk esnasında nelerle meşgul oluyor? Areda Survey tarafından gerçekleştirilen araştırmada İstanbulluların toplu taşımada nasıl vakit geçirdiği sorusuna yanıt arandı, insanların toplu taşımadaki yaygın alışkanlıkları incelendi.

1100 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen çalışmada İstanbulluların toplu taşıma kullanırken nelerle meşgul olduğu hakkında dikkat çeken yanıtlar alındı. Areda Survey tarafından 21-24 Ekim 2022 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen bu çalışma, kantitatif araştırma yöntemlerinden CAWI tekniği ile “Areda Survey’in Profil Bazlı Dijital Paneli” kullanılarak gerçekleştirildi.

“Toplu taşımada yolculuk yaparken en çok ne ile meşgul olursunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 26,8’i müzik dinlediğini, yüzde 25,1’i kitap okuduğunu belirtti. Diğer seçenekler arasında yüzde 17,4 ile telefonda konuşmak, yüzde 15,8 ile uyumak, yüzde 10,7 ile oyun oynamak, yüzde 3,1 ile dizi/film izlemek, yüzde 1 ile ders çalışmak yer aldı.


ARŞİV