Kadıköy Çevre Festivali’nde iklim konuşulacak

Türkiye’nin en kapsamlı ve en büyük çevre festivali başlıyor. Kadıköy Belediyesi tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Kadıköy Çevre Festivali “İklim Krizi ile Mücadele” temasıyla 3-4-5 Haziran tarihlerinde Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda yapılacak

02 Haziran 2022 - 16:09

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle çevrimiçi platformlarda gerçekleştirilen Kadıköy Çevre Festivali bu yıl yeniden Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda yapılacak. “Doğaya Emek Ver” sloganıyla gerçekleştirilen festivalde, çevre için mücadele eden alanında uzman 200'e yakın isim, 46 sivil toplum kuruluşu, platform ve inisiyatif bir araya gelecek. 5. Kadıköy Çevre Festivali’nde panelden atölyeye, söyleşiden konsere, tiyatrodan sinemaya her yaş grubuna uygun pek çok etkinlik düzenlenecek. 

ANA KONU: İKLİM KRİZİ İLE MÜCADELE 

5. Kadıköy Çevre Festivali, 3 Haziran Cuma günü saat 12.00’de Kadıköy Çocuk Sanat Merkezi Ritmin Yıldızları grubunun konseri ile başlayacak. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın açılış konuşmasını yapacağı festivalde, atık toplayarak geri dönüşüme katkı sağlayan okullara da ödül verilecek. 

Üç gün boyunca devam edecek festivalde pandemi, orman yangınları, seller, müsilaj gibi sorunların nedeni olan iklim krizi ele alınacak, iklim krizi ile nasıl mücadele edileceği, sürdürülebilir ve güvenli bir geleceğin nasıl mümkün olabileceği, dünyadaki ayak izimizin nasıl azaltabileceği konularında çözüm önerileri getirilecek.  

Festivale katılanlar A sahnesi, B Sahnesi, Yeşil Etkinlik Alanı, Atölye Alanı ve Stant Atölyeleri gibi farklı bölümlerde sivil toplum kuruluşlarının, topluluk ve insiyatiflerin stantlarını ziyaret edebilecek. Alanında uzman isimlerin panelleri, söyleşileri takip edebilecek ve birbirinden farklı her yaşa uygun etkinlikleri izlenebilecek.

Cumartesi günü 13.00’te “İklim Değişikliği ile Mücadelede Kentlerin Önemi ve Başarılı Uygulamaları” konulu ilk panelin konuşmacıları İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Mühendisi Meryem Kayan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Yüksek Çevre Mühendisi Burkay Köknar, Demir Enerji Danışmanlık’tan Caner Demir, EkolQ Akıllı Şehir Danışmanı Sibel Bülay ile WWF Türkiye Kıdemli Uzmanı Tanyeli Sabuncu olacak. Panelin moderatörlüğünü Demir Enerji Danışmanlık’tan Esra Demir yapacak.

Cumartesi günü 15.00’te “Yeni Gerçeğimiz Sürdürülebilirlik” paneli düzenlenecek. Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. M. Levent Kurnaz ile Brika Sürdürülebilirlik’ten Gülin Yücel’in konuşmacı olarak katıldığı panelin moderatörlüğünü Yeditepe Üniversitesi’nden Barış Gencer Baykan üstlenecek. Aynı gün 16.00’da “İklim Uyum Stratejilerinde Bütüncül Yaklaşım” ve “İklim Değişikliği - Sürdürülebilirlik ve Yeşil Dönüşüm - Sürdürülebilir Kalkınma ve Avrupa Yeşil Mutabakatı” ile 17.30’da “Çocuklarımızın Geleceği: Yeni Yeşil Dijtial Yetenek ve Meslekler” ile “Gezegendeki Ayak İzlerimiz: Yeşil Ekonomi Okuryazarlığı” panelleri gerçekleştirilecek.

SARIKEÇİLİLER GÖÇER YAŞAMI ANLATACAK 

Cumartesi saat 13.00’te “İklim Krizi ile Mücadelede Bir Yaşam Pratiği Sarıkeçili Örneği” başlığı ile yapılacak söyleşide Geççi Platformu’ndan Pervin Sarvan ve Çukurova Üniversitesi’nden Öğretim Görevlisi Gökhan Ergan, iklim krizi ile mücadelede göçer yaşamının doğa ile ilişkisine dikkat çekecek. 

Sağlıklı yaşam, tüketim ekonomisi konularının da konuşulacağı festivalde pazar günü saat 13.00’te Good4Trust Kurucusu Dr. Uygar Özesmi “Adil Üretim ve Türetim Ekonomisi” konulu paneli yapılacak.

Festival kapsamında düzenlenecek söyleşilerden bir başkası da Pazar günü 14.00’te “Sağlıklı Yaş Almanın Yeni Kuralları” konulu panel olacak. ‘Sağlıklı Yaşıyoruz’ kurucusu Nurçin Çağlar ile Okan Çağlar, Fizyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nazan Uysal Harzadın, Diyetisyen Yeşim Temel Özcan, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hande Namal Türkyılmaz, Fitoterapi Uzmanı Dr. Bekir Uğur Yavuzcan, Kardiyoloji Uzmanı Dr. Baybars Türel, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Feride Cavadzade, Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Sultan Kaya Ünsal, Mikro Cerrahi Uzmanı Dr. Hüsrev Purisa, İç Hastalıkları Profesörü Osman Erk, İç Hastalıkları Uzmanı  Dr. Pınar Balcı, Anestezi ve Yoğunbakım Uzmanı Dr. Canan Sunay ve Fonsiyonel Tıp Uzmanı Dr. Yunus Uçarcı sağlıklı yaşam konusunu masaya yatıracak.

SÖYLEŞİLER, ATÖLYELER...

Çevre festivalinde gazeteciler ve yazarlar da bilgi ve görüşlerini aktaracak. Cumartesi saat 12.00’de Magma Dergisi’nden Özcan Yüksek, “Masallardaki Doğa Anlatımı” söyleşisinde konuşmacı olarak yer alacak. Pazar günü saat 13.00’te gazeteci ve Hayvan Özgürlüğü Aktivisti Zülal Kalkandelen, iklim değişikliği ile mücadelede vegan yaşam tarzına dikkat çekecek. 

Kuzey Ormanları Savunması, Yeryüzü Derneği, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Yırca Köyü Üretici Kadınları, Yeni İnsan Yayınevi gibi yaşam ve doğa savunucusunun yer aldığı festivalde hemen hemen her stantta hem çocuklar hem de yetişkinler için atıksız yaşam, sağlıklı yaşam ve beslenme, ekolojik yaşam pratikleri ve yenilenebilir enerji gibi farklı atölyeler yapılacak.  Kompost Atölyesi, Bitkisel Mutfak Atölyesi (Yoğurt ve Tereyağ Yapımı), Sabun Atölyesi, Krem Atölyesi, Çizim Atölyesi, Kurutulmuş Çiçeklerden Tasarımı yediden yetmişse her yaşa uygun atölyelerden bir kaçı.  

ÇOCUKLAR İÇİN DE FARKLI BİR FESTİVAL

Festival boyunca çocuklara iklim değişikliği ve ekolojik yaşam konusunda farkındalık kazandırmak için tiyatro oyunları, atölyeler ile interaktif kitap etkinlikleri düzenlenecek. “Zaman Yolcusu Kreta”, “Soso ile Kompost yap!” bu etkinlikler arasında yer alıyor. Cuma günü saat 13.00’te Devri Daim Sürdürülebilirlik Ekonomi Enstitüsü tarafından hazırlanan “Dönüşüm Muhteşem Olacak” tiyatro oyunu ile saat 15.00’te Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı’nın “Bir Afet Masalı” adlı tiyatro oyunu sahnelenecek. 

MÜZİK SESLERİ DE YÜKSELECEK

Cuma günü saat 17.00’de Sade Kaave müzik grubu alanda bulunan ziyeretçilere keyifli anlar yaşatacak. Pazar günü saat 17.00’de de Kadıköy Belediyesi Gençlik Sanat Merkezi’nden Batuğan Çakmak ve Selen Özcan ile keman-gitar Dua resitali sahnede olacak. 

ÜCRETSİZ ULAŞIM

Kadıköy Belediyesi 4-5 Haziran tarihlerinde Selamiçeşme Parkı’na ring seferleri düzenliyor. Ring seferleri 11.00-16.00 saatleri arasında her saat başı Haldun Taner Sahnesi önü ve Söğütlüçeşme Metrobüs durağından kalkacak. 

“ÇÖZÜM YENİ BİR KENTSEL ANLAYIŞTA”

5. Kadıköy Çevre Festivali ile ilgili konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı şunları söyledi: “İklim krizi günümüz dünyasının en temel sorunlarından biri. Geri dönüşü  olmayacak bir noktaya gelmeden acil önlemler almak zorundayız. İklim krizi dahil bütün krizlere çözüm iklim dostu, bölüşüm, tanınma ve katılım adaletini sağlayan yeni bir kentsel anlayışta yatıyor. Bunun için güçlü ve kapsamlı stratejiler saptanmalı ve bunların kararlılıkla uygulanacağı, teşvik ve denetim mekanizmaları geliştirilmeli, yani birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Hükümetler, yerel yönetimler, şirketler ve bireyler olarak hep birlikte sorumluluk almalıyız. Kadıköy Çevre Festivali iklim krizi dahil doğayla uyumlu politikalar konusunda tartışmak, var olan sorunları konuşmak ve çözüm üretmek için önemli bir fırsat. Doğaya emek veren ve sahip çıkan herkesi üç gün sürecek festivalimize bekliyoruz.”

ATIKSIZ YAŞAM HAREKETİ’NE DESTEK ÇAĞRISI 

Kadıköy Belediyesi, “Atıksız Yaşam Hareketi” projesi kapsamında kullanımlayan eşyalara yeniden hayat verebilmek için bir de çağrıda bulundu. “Tamir Et, Yeniden Kullan”, “Atma, Takas Et, Değiştir”, “Kıyafetlerini Getir, Dönüştür” sloganı ile alanda kurulan Tamir Atölyesi, Dikiş Atölyesi ve Takas satandına getirilecek eşyalar (bozuk elektronik eşyalar, kıyafetler, kitaplar gibi) belediye tarafından yeniden değerlendirilecek. Ayrıca belediye tarafından tek kullanımlık plastik ve kağıt malzemelerin kullanımını engellemek amacıyla festivale matara ya da kupa ile gelinmesi için de çağrıda bulunuldu. Alanda sebiller ve büfeler yer alacak. Kadıköy Belediyesi’ne ait büfede kupa ve termosu ile gelenlere çay ve kahve indirimli olarak verilecek.

Festival ile ilgili ayrıntılı ilgiye http://cevrefestivali.kadikoy.bel.tr/ adresinden ulaşılabilir.

 


ARŞİV