Kadıköy'e 4 yeni deniz hattı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), deniz ulaşımını canlandırmak için 1 Kasım itibariyle yeni deniz yolu hatlarını hizmete açtı. Dört yeni hattın merkezi ise Kadıköy!

01 Kasım 2022 - 10:56

İBB, şehir içi ulaşıma nefes aldıracak yeni deniz yolu hatlarını açtı. Kıyıya paralel ve iki kıta arasında sefer yapacak yedi yeni deniz yolu hattı 1 Kasım itibariyle hizmete girdi. Rumeli Hisarüstü - Aşiyan Fünikülerine entegre olan iki yeni hat ise 28 Ekim’de açıldı. 1 Kasım’dan itibaren deniz hatlarına ya da deniz hatlarından yapılan tüm aktarmalar yüzde 50 indirimli olacak. Yeni hatların, deniz ulaşımını kısa vadede yüzde 17 artırması hedefleniyor.

Geçtiğimiz eylül ayında yapılan UKOME toplantısında alınan kararla hizmete giren yeni hatlar şöyle;

 

-       Kadıköy-Kasımpaşa-Fener-Sütlüce-Eyüp

 

-       Beşiktaş-Kabataş-Karaköy-Kasımpaşa-Sütlüce-Eyüp

 

-       Maltepe-Büyükada-Heybeliada-Burgazada-Kınalıada

 

-       Çengelköy-Kabataş

 

-       Bostancı-Caddebostan-Moda-Kadıköy-Kabataş

 

-       Avcılar-Bakırköy-Kadıköy

 

-       Avcılar-Bostancı

MODA İSKELESİ KULLANILACAK

İki kıta arasında hizmet verecek Bostancı – Moda – Kadıköy – Kabataş hattının sefer süresi 70 dakika olacak. Hatta günlük 10 sefer yapılması planlanıyor. Bu hatta kışın yolcu kapasitesi en az 220 kişi, yazın yolcu kapasitesi en az 330 kişi olan yolcu motoru kullanılması planlanıyor.

KADIKÖY-EYÜP 50 DAKİKA

Kadıköy - Kasımpaşa - Fener - Sütlüce - Eyüp arasında hizmet verecek hattın sefer süresi 50 dakika olarak öngörülüyor. Saat başı olacak şekilde, günde 24 sefer yapılması planlanan hatta kışın 400, yazın en az 550 kişi kapasiteli yolcu motoru kullanılacak. Beşiktaş- Kabataş - Karaköy - Kasımpaşa - Sütlüce - Eyüp hattında ise günlük 12 sefer yapılması planlanıyor. Yolcu motorlarıyla hizmet verilecek bu hattın sefer süresi de 50 dakika olacak.

MALTEPE’DEN ADALAR’A SEFERLER

Maltepe – Büyükada – Heybeliada – Burgazada – Kınalıada hattı sefer süresi ise 65 dakika olacak. Hatta günlük 24 sefer yapılması planlanıyor. Kış yolcu kapasitesi en az 400, yaz yolcu kapasitesi en az 550 kişi olan yolcu motoru kullanılması planlanıyor. Sefer süresi 20 dakika olarak öngörülen Çengelköy - Kabataş hattında ise günlük 24 sefer yapılması planlanıyor. Bu hatta kış yolcu kapasitesi en az 220 kişi, yaz yolcu kapasitesi en az 330 kişi olan yolcu motoru kullanılacak.

AVCILAR-BAKIRKÖY-KADIKÖY DENİZ OTOBÜSÜ

Sefer süresi 50 dakika olarak öngörülen Avcılar - Bakırköy - Kadıköy hattında günlük 24 sefer yapılması planlanıyor. Bu hatta kış ve yaz yolcu kapasitesi en az 350 kişi olan deniz otobüsü ile hizmet verilecek. Avcılar ve Bostancı arasını 45 dakikaya indirecek. Avcılar- Bostancı hattında ise günlük 20 sefer yapılması planlanıyor. Bu hatta kış ve yaz yolcu kapasitesi en az 350 kişi olan deniz otobüsü kullanılacak.

ÜCRET TARİFESİ

1 Kasım’da hizmet vermeye başlayan deniz hatlarının ücret tarifesi ise şöyle olacak:

2,80 millik Çengelköy – Kabataş Hattı: 9,47 lira,

5,10 millik Beşiktaş – Eyüp Hattı: 11,50 lira,

6,07 millik Kadıköy – Eyüp Hattı: 11,50 lira,

14,40 millik Avcılar – Kadıköy Hattı: 28,74 lira,

17,51 millik Avcılar – Bostancı: 31,85 lira,

7,60 millik Maltepe – Adalar Hattı: 21,90 lira,

8 millik Bostancı – Kabataş Hattı: 11,50 lira.

AŞİYAN’A 2 HAT

İBB, 28 Ekim'de açılışı yapılan Rumeli Hisarüstü - Aşiyan Fünikülerine entegre olacak iki hattı da hizmete aldı. “Aşiyan-Anadolu Hisarı-Küçüksu” ve “Üsküdar-Aşiyan” deniz yolu hatları 28 Ekim itibariyle yolcularını ağırlamaya başladı. Hizmete giren iki yeni hat sayesinde, Anadolu Hisarı, Küçüksu ve Üsküdar bölgesinin, Büyükdere Caddesi’ne erişimi önemli ölçüde kolaylaşacak. Aşiyan-Anadolu Hisarı-Küçüksu ring hattında günde 36 sefer yapılacak ve toplam sefer süresi 15 dakika olacak. Aşiyan-Üsküdar hattında ise günlük 44 sefer yapılacak ve sefer süresi 25 dakika olacak. Ayrıca 1 Kasım’dan itibaren deniz hatlarına ya da deniz hatlarından yapılan tüm aktarmalar yüzde 50 indirimi olacak.


ARŞİV