"Konuşan Kadıköy" toplantıları başladı

Kadıköy Belediyesi'nin “Konuşan Kadıköy” adıyla düzenlediği; “Mahallemizi Konuşuyoruz” toplantıları yeniden başladı. Bu yılın ilk toplantısı Rasimpaşa ve Hasanpaşa mahalleleri sakinlerinin katılımıyla düzenlendi

20 Mayıs 2022 - 10:16

Kadıköy Belediyesi'nin geçtiğimiz yıl 21 mahallede “Konuşan Kadıköy” adıyla düzenlediği; mahalle sakinlerinin taleplerinin, sorunlarının, çözüm önerilerinin dinlendiği ve tartışıldığı “Mahallemizi Konuşuyoruz” toplantıları yeniden başladı. Bu yılın ilk buluşması 16 Mayıs Pazartesi günü Kadıköy Belediyesi bahçesinde Hasanpaşa ve Rasimpaşa mahalleleri sakinlerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı'nın katıldığı toplantıda, başkan yardımcıları ve birim müdürleri de yer aldı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUŞULDU

Mahalle sakinlerinin söz aldığı toplantıda, temel gündem kentsel dönüşüm oldu. Vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinleyen Odabaşı, her iki mahallenin imar planları hakkında şu bilgileri paylaştı: “Rasimpaşa’nın 1/1000’lik ve 1/5000’lik planları İBB Meclisi’nden geçti ama kesinleşmesi için Anıtlar Kurulu’nun onaylaması gerekiyor. Eğer kurul onaylarsa ki bence ufak değişiklerle onaylanacak. Rasimpaşa’nın plan noktasında prosedürü bitmek üzere. Acıbadem, Koşuyolu ve Hasanpaşa’nın imar planlarının tüm teknik çalışmaları İBB tarafından bitirildi. İBB İmar Komisyonu’nda gündeme alınmak üzere bekliyor. Bu ay gündeme alınmasını tahmin ediyor ve bekliyorduk ancak önümüzdeki aya kaldı. 1/5000’lik planlar geçtikten sonra Kadıköy Belediyesi’ne gelecek, aynı zamanda biz 1/1000’lik planları hazırlamaya başlayacağız ve mahalleleri gezeceğiz.”

KAT ARTIŞI SORUNLARI ÇÖZER Mİ?

Bir vatandaşın “Hasanpaşa’da kat artışı olacak mı?” sorusunu da yanıtlayan Odabaşı, “Kat artışı, sorunları çözer mi? Önce buna bakmak gerekiyor. Kat artışı oldu ve binanız yenilendi. Ama bu durum park, yeşil alan, kreş ve otopark ihtiyacınızı nasıl etkileyecek? Nüfus artacak ve altyapı artan nüfusu karşılayacak mı? Bunların hepsini beraber düşünüp, kat artışını buna göre değerlendirmek gerekiyor. Siz haklı olarak daha fazla bir hak talep ediyorsunuz. Benim tercihim sizlerin yeni, sağlam binalarda yaşamanızı sağlamak ve buna uygun formül geliştirmek.” diye konuştu.

Hasanpaşa’nın ikinci bir Fikirtepe olmaması gerektiğinin altını çizen Odabaşı, mahallede yerinde dönüşüm olması gerektiğini vurguladı.

“Rasimpaşa Mahallesi’nde ada bazlı dönüşüm olur mu?” sorusunu da yanıtlayan Odabaşı, “Ada bazlı dönüşümün zor olduğunu söyleyebilirim. Bölgedeki birçok bina tarihi özelliklere sahip olduğu için bu binaların yıkılması da mümkün değil. Yıkılamadığı için ada bazlı dönüşüm de zor görünüyor.” dedi.

Toplantıda Hasanapaşa’da bulunan İETT garajı da gündeme geldi. Gazhane Çevre Gönüllerinden bir vatandaş, alanın yeşil alan olarak kullanılması için imza kampanyası başlattıkları bilgisini paylaşarak, garajın nasıl kullanılacağını sordu. Odabaşı, “İETT garajının park olması benim en büyük isteklerimden bir tanesi. Oraya bir bina ya da herhangi bir yapı inşa edilemez. İETT ise özellikle metrobüs için bir park alanına ihtiyaç duyduklarını ve hizmetin aksamadan sürdürülebilmesi için bu alana ihtiyaç duyduklarını belirtiyor.” şeklinde konuştu.

TOPLANTILAR DEVAM EDECEK

“Konuşan Kadıköy” mahalle buluşmaları önümüzdeki haftalarda diğer mahallelerde de düzenlenecek toplantılarla devam edecek. 24 Mayıs Salı saat 18.30’da Caddebostan Migros’un arkasındaki yeşil alanda düzenlenecek toplantıda Caddebostan ve Erenköy, 26 Mayıs Perşembe günü saat 18.30’da Bostancı Tren İstasyonu arkasında düzenlenecek toplantıda ise Suadiye ve Bostancı Mahallesi sakinlerinin sorunları ve önerileri konuşulacak.

Toplantılarla ilgili detaylı bilgilere ve duyurulara Kadıköy Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından ulaşmak mümkün. 

 

 

 


ARŞİV