Moda Sahnesi mühürlenen elektrik saatini açacak

Geçtiğimiz günlerde ikinci kez elektrikleri kesildiği halde oyunlarını ışıldaklar kullanarak sahnelemeye devam eden Moda Sahnesi, elektrik saatini açacaklarını duyurdu

11 Nisan 2022 - 16:45

Yüksek tutarlı faturasını ödemeyi kabul etmediği için elektiriği 6 Nisan’da kesilen Moda Sahnesi’nde oyunlar beş gün boyunca karanlıkta sahnelendi. Moda Sahnesi 11 Nisan 2022'de sosyal medya hesabından yayımladığı açıklamayla oyunların artık karanlıkta sahnelenmeyeceğini ve elektriği kendilerinin açacaklarını duyurdu. Ticari bir tiyatro olmadıklarını, "özerk kamusal tiyatro" olduklarını kaydeden Moda Sahnesi, faturalarının da devlet ve şehir tiyatroları yöntemi ile ödenmesi gerektiğini belirtti. 

“YETERİ KADAR BEKLEDİK”

Sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Tiyatro sanatından ödün vererek sürdürdüğümüz bu süreci artık sonlandırıyoruz çünkü oyunlarımızın estetik açıdan niteliklerini kaybetmesine geçici olarak izin verebilirdik. Bu süre bizim için doldu. Artık enerji hakkımızı kendi kendimize sağlamaya karar verdik. Bugünden itibaren saatimizi kendi kendimize çalıştırıyoruz. Hakkımız olan ama gasp edilen elektrik enerjisini kullanmak için yeteri kadar bekledik.”

“TOPLAM 14 BİN TL ÖDEMEK İSTERİZ”

“Devlet ve Şehir Tiyatroları’nın elektrik faturaları hangi kaynaktan ödeniyorsa, Moda Sahnesi’nin faturaları da o kaynaktan ödenmelidir” denen açıklamada, “Elektrik faturasını illa ki Moda Sahnesi’nin ödemesi isteniyorsa aralık ayı faturası bedeli üzerinden şubat ve mart ayları için toplam 14 bin TL ödemek isteriz. Bu miktar Sabancı Holding için de uygunsa IBAN numaralarını göndermeleri halinde parayı hesaplarına yatırabiliriz. Moda Sahnesi, özel ticari bir tiyatro değil, ‘ÖZERK KAMUSAL TİYATRODUR.’ Moda Sahnesi’nin şirket statüsünde olması, Türkiye’nin tiyatro tanımı konusundaki eksikliğinden kaynaklanmaktadır ve bu da bir mevzuat problemidir. Yetkililer mevzuatı çok uzun süredir değiştirmeye yanaşmıyorlar. Bunun değişik sebepleri olabilir. Ancak bundan böyle yetkileri bekleyecek sabrımız kalmadı. Yetkililer bir an önce özel tiyatroların statüsünü, ticari olandan çıkarıp kamusal olarak kabul edilecek modeli devreye sokmalıdırlar.” dendi. 

MART AYINDA DA KESİLMİŞTİ

Şubat ayında gelen yüksek elektrik faturasını ödemeyen Moda Sahnesi'nin elektriği 10 Mart tarihinde kesilmiş, bilinmeyen bir kişi veya kurum tarafından faturanın ödenmesi üzerine de bir kaç saat sonra da yeniden açıllmıştı. Moda Sahnesi'nin yöneticilerinden Kemal Aydoğan, Enerjisa'nın faturayı ödeyen kişinin ismini açıklaması gerektiğini söylemişti. 


ARŞİV