Sandıklardan veri toplayacaklar

2023 seçimleri kapsamında yürüteceği eğitim ve gönüllü müşahit organizasyonu faaliyetlerini kamuoyuna açıklayan Oy ve Ötesi, 100 bin gönüllüsü ile tüm sandıklarda veri toplayıp resmi sonuçlarla karşılaştırarak kamuoyunu bilgilendirecek

04 Nisan 2023 - 14:11

Türkiye'de katılımcı demokrasi bilincinin yerleşmesi için faaliyet gösteren ve kurulduğu 2014 yılından bu yana yerel ve genel seçimlerle birlikte toplamda 8 seçimde görev yapan Oy ve Ötesi Derneği, tekrar sahaya iniyor. 

Konuyla ilgili olarak düzenlenen toplantıda gençlere çağrı yapan Oy ve Ötesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ertim Orkun, “Bize katılıp gönüllü olmalarını, bunu demokrasiyi birinci elden deneyimlemek için bir fırsat olarak görmelerini istiyoruz.” ifadesini kullandı. 

“TÜM SANDIKLARDA…”

Bu seçimler için yeniledikleri yazılım altyapısını anlatan Orkun, “Mobil uygulamamızda bu sene ilk kez kullanacağımız Optik Karakter Tanıma (OCR) teknolojisi ile donatılmış bir mobil tutanak okuma uygulaması kullanacağız. Metin görüntülerini makine tarafından okunabilen bir metin formatına dönüştüren OCR teknolojisi ile fotoğrafı çekilen sandık tutanaklarının verileri otomatik olarak sayısal hale getirilecek. Bu yöntemle sahadan gelen sandık verileri daha hızlı işlenebilecek. Bu seçimde 100 bin Oy ve Ötesi gönüllüsünün desteğiyle Türkiye'deki tüm seçim sandıklarından veri toplamayı hedefliyoruz.” dedi.

Oy ve Ötesi Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hande Turan da “Siyaset sahnesindeki her türlü kutuplaşmadan uzak, barışçıl, şeffaf ve adil bir süreç için sivil katılım şart. Her görüşten vatandaşın #DemokrasidenTarafız söylemimizde kendisine dair bulabileceği bir şeyler olduğuna eminiz. Bunun güvencesi ve samimiyetiyle hazırlanıyoruz.” diye konuştu. 

“6 MİLYON GENÇ İLK KEZ OY KULLANACAK”

Oy ve Ötesi Derneği Yönetim Kurulu üyelerinin sunumlarının ardından söz alan KONDA Araştırma Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Ağırdır ise şunları söyledi: “2023 seçimlerinde katılım oranı belirleyici bir rol oynayacak. 6 milyon genç ilk kez oy kullanacak. Yaptığımız kamuoyu araştırmalarında 30 yaş altı genç seçmenin, sorunlarının siyaset marifetiyle çözüleceği konusunda inançlı ya da umutlu olmadığını gözlemliyoruz. Bu olumsuz durumu aşmamız ülkemizin demokratik gelişimi açısından büyük önem taşıyor. Oy ve Ötesi'nin tarafsız sandık müşahitliği organizasyonu, gençlerimizin katılımcı demokrasi ile tanışması ve oy vermenin ötesine geçmeleri için önemli bir fırsat.”

Deprem bölgesine özel modelleme  

  • Oy ve Ötesi Derneği, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinden etkilenen seçim bölgeleri için özel bir çalışma yapacak. Dernek, halihazırda deprem bölgesinde oluşacak sandıklarda bulunabilecek gerçek kişi sayılarını tahmin edebilecek matematiksel modellemeler üzerine çalışıyor. İlgili sandıklardaki oy verme süreçlerini takip etmek için de özel gönüllü organizasyonlar yapılacak.   

  • Oy ve Ötesi, 50 büyük şehirde seçim kuralları, gönüllü sandık müşahitliği ve tutanak verisi toplama süreçlerine dair güncel bilgileri kapsayan eğitimler verecek. Eğitimler, ön müracaat ve kayıt gerekmeksizin tüm vatandaşların katılımına açık. 

  • Nisan 2022'de yenilenen seçim kanunu gönüllü sandık müşahitliğine ilişkin bir değişiklik içermiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seçim sürecini doğrudan izlemeleri anayasal bir hak olarak tanımlanıyor. Sandık bölgesinde bulunmak isteyen tüm müşahitlerin sandık müşahitliği kartlarını edinmesi gerekecek. Oy ve Ötesi Derneği seçime katılan siyasi partilerden temin edilecek müşahitlik kartlarını gönüllüler ile paylaşacak.  

  • Oy ve Ötesi Derneği, seçim yasaklarının sona ermesi ve sandık verilerinin paylaşılmaya başlandığı ilk andan itibaren sandık verilerinin analizini yapmaya başlayacak. Elde edilen sonuçlar resmi veriler ile karşılaştırılacak ve kamuoyu ile paylaşılacak. Oy ve Ötesi gönüllüsü hukuk uzmanları, hem seçim sırasında gönüllü sandık müşahitlerine ve bina görevlilerine sahada eşlik edecekler, hem vatandaşların hukuki süreçlere dair bilgi alabilmesi adına, derneğin kurduğu çağrı merkezi üzerinden hukuki destek sunacaklar.


 


ARŞİV