Site yönetimlerine yeni düzenleme geliyor

Site yönetimi ve aidatlarda yeni düzenlemler yolda. Üç bakanlığın işbirliği ile ekim ayında Kat Mülkiyeti Kanunu’nda yapılması öngörülen değişikliklerle sitelerin, gerekli şartları taşıyan özel şirketlerce yönetilmesinin önü açılıyor. Yapılacak değişikliklerle fahiş sayılabilecek aidatların toplanmasının önlenmesi de amaçlanıyor.

17 Ağustos 2023 - 15:29

Site sakinlerinin kendi aralarında seçtikleri yöneticilerin dışarıdan da seçilmesinin önü açılıyor. Üç bakanlık, meclisin açılacağı ekim ayında meclise sunulmak üzere Kat Mülkiyeti Kanunu’nda bu yönde değişiklik öngören kanun maddeleri üzerinde çalışma yürütüyor. Yapılacak değişikliklerle site ve apartmanlarda aidatlara da yeni düzenleme getirilmesi bekleniyor. Yapılması öngörülen düzenleme ile aidatların enflasyon oranında artırılması, bakım onarım işlerinin de salt çoğunluk yerine nitelikli çoğunluk kararı ile alınması amaçlanıyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı, site yönetimine yeni düzenlemeler getirmek üzere Kat Mülkiyeti Kanunu'nda yapılması gereken değişiklikler üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 1 Ekim’de açılmasıyla birlikte yeni yasa tasarısı gündeme geleceği kaydedildi.

SİTE YÖNETİMLERİ MERCEK ALTINDA 

Yapılacak olan yeni düzenlemeye göre; herkes site yönetemeyecek, sertifika almış tesis yönetim şirketleri, site yönetimlerine talip olabilecek. Bu kapsamdaki şirketlere mesleki standart getirilecek ve bu standartları sağlayan firmalara sertifika verilecek. Sektörün meslek tanımı yapılacak. Toplanan aidat ve harcamalar denetlenecek ve bu şirketlerin denetimini Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bağımsız denetçiler ile yapacak. Site bütçeleri, harcamalar ve toplanan aidatlar her yıl denetlenecek. Haksız ve fahiş aidat artışları yapılamayacak. 

Türkiye'de 3 bin 800 tesis yönetim şirketi bulunuyor. Bu şirketlerden saha tecrübesi, adli sicil kaydı, mali belgeler istenecek. Belge alamayan şirketler kapatılacak.

AİDATLAR DA GÜNDEMDE

Kat Mülkiyeti Kanunu'nda yapılması beklenen düzenlemelerden biri de aidatlar hakkında. Yeni yasa ile aidatlara sınırlama getirilebilecek. Aidatlara enflasyon oranı üzerinde zam yapılmaması da öngörülüyor. Mevcut durumda aidat artışı için oy çokluğuyla karar alınması yeterli oluyor. Apartmanda tadilat ve tamirat işlemleri için ise 4'te 3 oy çokluğuyla karar alınıyor. Aidatların artırılması için de nitelikli çoğunlukla karar alınması söz konusu olabilecek.


 


ARŞİV