TBB'den yıkılan binaların sorumluları hakkında suç duyurusu

Türkiye Barolar Birliği (TBB) depremde yıkılan binaların müteahhitleri ile projelere onay veren, denetimleri gerçekleştirmeyen idari görevliler hakkında suç duyurusunda bulundu

10 Şubat 2023 - 13:14

Türkiye Barolar Birliği (TTB) 10 ili etkileyen depremlerde yıkılan binaların yapımında yetkili ve sorumlu olan müteahhitlerve diğer görevlilerle yıkılan binaların projelerine onay veren, denetimleri gerektiği şekilde gerçekleştirmeyen idari görevliler başta olmak üzere, ilgisi olan tüm şüphelilerin tespiti ve haklarında kamu davası açılması için suç duyurusunda bulundu.

Sorumluların Türk Ceza Kanunu’nun Kasten öldürme başlıklı 81. maddesi ve Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi başlıklı 83. maddesi uyarınca yargılanması istendiği dilekçeler depremden etkilenen her ilin Cumhuriyet başsavcılığına verildi.

Cumhuriyet Başsavcılıklarına verilen dilekçede şüpheliler şöyle sıralanıyor: Binaları inşa eden müteahhitler; yapıların mimari, statik ve her türlü plan, proje, resim ve hesaplarının hazırlanmasını ve bunların uygulanmasıyla ilgili fenni mesulleri, uzmanlık konularına ve ilgili kanunlarına göre sorumlulukları bulunan her türlü teknik görevliler ile inşaat aşamasından itibaren görev yapan her türlü yapı denetim görevlileri ve ilgili kişiler; binalara yapı kullanma izin belgesi veren, oturma izni veren görevli ve yetkililer; onlara bu yönde emir ve talimat veren yetkililer; denetim görevini yerine getirmeyen ilgili belediye, bakanlık yetkilileri ile depremin gerçekleşmesinin ardından arama ve kurtarma çalışmalarının geç, eksik ya da hatalı başlaması neticesinde kayıpların artmasına sebep olan sorumlular.

“KOVUŞTURMA SÜRECİ TAKİP EDİLECEK”

TBB tarafından yapılan açıklamada, “Delillerin yok olmaması ve karartılmaması için numunelerin alınması ve incelenmesi dahil, yürütülecek tüm işlemlerde gönüllü ve alanında uzman meslektaşlarımızdan oluşturulacak komisyon ile teknik bilgiye sahip meslek örgütleriyle iş birliği içerisinde sağlıklı bir soruşturma süreci yürütülmesinin temini ve tüm şüphelilerin tespiti için çalışmalara başlanmış olup, cezasızlığın önlenmesi için gerek soruşturma gerekse kovuşturma süreci etkin şekilde takip edilecektir” denildi.

ÜCRETSİZ HUKUKİ DESTEK

Depremden etkilenen bölgelerde ücretsiz hukuki yardım  için il barolarının yurttaşların yanında olacağını açıklayan TBB ayrıca depremden etkilenen yurttaşların hakları hakkında hukuk rehberi hazırlayıp, dağıtacak.

 

* Fotoğraflar: Erhan Demirtaş


ARŞİV