"TESAK Söyleşileri" devam ediyor

Kadıköy’ün yaşayan kütüphanesi TESAK’ın disiplinlerarası bir yaklaşımla düzenlediği tarih, edebiyat, sanat ve sosyal bilimler alanlarındaki söyleşiler aralık ayında da devam ediyor

01 Aralık 2022 - 09:42

Kadıköy Belediyesi Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi’nde söyleşiler 26 Ekim’de başlamıştı. Mayıs sonuna dek sürecek söyleşilerde, her çarşamba 18.30’da “Çarşamba Akşamüstü Söyleşileri”, her Perşembe 18.30’da “Perşembe Edebiyat Konuşmaları” yapılıyor. Her ayın bir cumartesi günü de panel ve anma programları düzenleniyor.

 

ÇARŞAMBA AKŞAMÜSTÜ SÖYLEŞİLERİ

TESAK’ta 7 Aralık Çarşamba günü saat 18.30’da gerçekleşecek Çarşamba Akşamüstü Söyleşileri’nin konuğu gazeteci- yazar Ümit Bayazoğlu olacak. Kadıköy Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Alişan Çapan’ın moderatörlüğünü yapacağı söyleşide Bayazoğlu Osmanlı topraklarında 19. yüzyıla dek görmezden gelinen köle ticaretini, harem ağalarını, ev kölelerini, cariyeleri, zenciliğin ve köleliğin edebiyattaki yansımalarını ve Türkiye’ye yerleşmiş Afrika kökenli insanların hikayelerini meraklılarına anlatacak.

PERŞEMBE EDEBİYAT KONUŞMALARI

Perşembe Edebiyat Konuşmaları 8 Aralık Perşembe günü saat 18.30’da yazar Kaya Tanış’ın moderatörlüğünde yazar Ayça Güçlüten’i ağırlıyor. Söyleşi Güçlüten’in son kitabı Gönül Tufan’ı üzerinden gündelik yaşamın merkezinde durup anlatının kenarında kalan karakterlere, bu karakterlerin kurmacadaki temsillerine, yazarın bu temsillerdeki konum ve konforuna odaklanıyor.

Programın 15 Aralık Perşembe günkü konuğu ise yazar Prof. Dr. Mehmet Samsakçı olacak. Samsakçı 100 Yıl Sonra Ateşten Gömlek Romanı’na Bakmak adlı söyleşisinde edebiyatseverlerle buluşacak ve Milli Mücadele Dönemi’ne ilişkin ilk metinlerden olan Ateşten Gömlek’in, yüzyıl sonra edebiyat açısından ne ifade ettiğini irdeleyecek.

PSİKANALİZ TOPLANTILARI

Aralık ayının psikanaliz toplantısı “Kaygının Konumu ve İşlevi Psikanalizde Direnç ve Savunma Mekanizmalarıyla Nasıl Çalışır?” konu başlığıyla 14 Aralık Çarşamba günü saat 18.30’da. Terapist, psikanalist Tarık Cemre Ağsar ve psikolog Baver Merih’in konuşmacı olacağı programda kaygının direnç ve savunma mekanizmalarıyla ilişkileri, direnç ve savunma mekanizmalarının klinikte nasıl anlaşıldığı, tanındığı ve çalışıldığı üzerine durulacak.

ÇAĞDAŞ FELSEFE SÖYLEŞİLERİ

TESAK’ta Çağdaş Felsefe Söyleşilerinin yürütücülüğünü MSGSÜ Felsefe Bölümü öğretim üyesi Kurtul Gülenç üstleniyor. Gülenç’in aralık ayı konuğu yine aynı bölümün Sistematik Felsefe ve Mantık Anabilim Dalı’nda akademik çalışmalarını sürdüren Cem Kamözüt olacak. Kamözüt 21 Aralık Çarşamba günkü söyleşisinde bilim felsefesi ile yaşadığımız çağın en önemli belirleyicilerinden küresel salgın arasındaki ilişkilere ve pandemiye ilişkin felsefi tartışmalara odaklanacak. 

ŞİİR EYLEM: EKOFEMİNİST SÖYLEŞİLER

Yazar Nilay Özer'in moderatörlüğünü yaptığı Bir Hakikat Üslubu: Emel İrtem Şiirinde Bilgelik ve İroni başlıklı söyleşinin konuğu yazar Emel İrtem olacak. İrtem 22 Aralık Perşembe günü saat 18.30’da yapacağı söyleşisinde bugüne kadar yazdığı kitaplarını da referans alarak üslup üzerine odaklanacak.

CUMARTESİ SÖYLEŞİSİ

Yazar Mevsim Yenice’nin moderatörlüğünü yapacağı, yazar- senarist Ayfer Tunç ve akademisyen – yazar Murat Gülsoy’un konuşmacı olacağı Dünya Edebiyatı Üzerine Diyaloglar söyleşisi 24 Aralık Cumartesi günü saat 14.00’te. Konuşmacılar farklı coğrafyaların ve zamanların edebiyatlarıyla nasıl ilişkiler kurduklarını ve kendi yazma deneyimlerini konuşacak.TESAK’ın etkinliklerini https://tesak.kadikoy.bel.tr adresinden, TESAK’ın Facebook ve Instagram hesaplarından ve Kadıköy Belediyesi Kültür Portalı’ndan takip edebilirsiniz.

Pazar hariç her gün 09.00-00.00 arası hizmet veren TESAK’ın kapıları tüm ilgililere açık.

 

ETKİNLİK TAKVİMİ

7 Aralık Çarşamba 18.30

Konuşmacı: Ümit Bayazoğlu / Moderatör: Alişan Çapan

Arap Kızı Neden Camdan Bakıyor?

 

8 Aralık Perşembe 18:30

Konuşmacı: Ayça Güçlüten / Moderatör: Kaya Tanış

Aynanın Sırrı: Gönül Tufan

 

14 Aralık Çarşamba 18.30

Konuşmacılar: Tarık Cemre Ağsar - Baver Merih

Psikanaliz Toplantıları

 

15 Aralık Perşembe 18:30

Konuşmacı: Mehmet Samsakçı

100 Yıl Sonra Ateşten Gömlek Romanına Bakmak

 

21 Aralık Çarşamba 18.30

Konuşmacı: Cem Kamözüt / Moderatör: Kurtul Gülenç

Bilim Felsefesi Ne İşe Yarar? Pandemi ve Tartışmalar

 

22 Aralık Perşembe 18:30

Konuşmacı: Emel İrtem / Moderatör: Nilay Özer

Bir Hakikat Üslubu: Emel İrtem Şiirinde Bilgelik ve İroni

 

24 Aralık Cumartesi 14:00

Konuşmacılar: Ayfer Tunç-Murat Gülsoy / Moderatör: Mevsim Yenice

Dünya Edebiyatı Üzerine Diyaloglar


ARŞİV