Haftanın Pusulası

Haftanın kitabı, albümü, dizisi; çok satanları, ruhu doyuranları...

12 Ağustos 2022 - 12:19

KİTAP

Suzy Pommier Cinayeti

Emmanuel Bove’un polisiye türüne önemli bir katkısı olan Suzy Pommier Cinayeti, genç bir aktrisin gizemli bir cinayete kurban gitmesi sonrası meydana gelen olayları konu alıyor. Romanın kahramanı, titiz ve soğukkanlı dedektif Hector Mancelle cinayetin her bir detayını dikkatlice inceleyip bunlardan kendisine gereken sonuçları çıkardıktan sonra önüne çıkan engelleri bir bir aşarak katilin izlerini takibe koyuluyor. Neticede de ortaya heyecan ve merakı baştan sona diri tutan ve nefes kesen akıcılığıyla bir solukta okunan bu kıymetli eser çıkıyor. (Arka Kapaktan) Ayrıntı Yayınları / 144 sf / 40 TL

Remzi Kitabevi’nden aldığımız bilgiye göre haftanın en çok satılan kitapları şunlar oldu:

  • Kaplanın Sırtında / Zülfü Livaneli / İnkılâp Kitabevi
  • Seni Yoran Her Şeyi Bırak / Müthiş Psikoloji /. Destek Yayınlar
  • Stoacının Günlüğü / Ryan Holiday, Stephen Hanselman / Pegasus Yayınları

 

ALBÜM

Dertli Divani ile 30. Yıl

UNESCO’nun “Yaşayan İnsan Hazinesi” ödülü sahibi, Halk Ozanı Dertli Divani’nin yeni albümü KALAN Müzik etiketiyle çıktı. 

Halk müziğinin önemli isimlerinden; Belkıs Akkale, Sabahat Akkiraz, Erkan Oğur, Erdal Erzincan, Feryal Öney, Tolga Sağ, Mercan Erzincan, Ahmet Aslan, Cengiz Özkan, Ender Balkır, Ali Rıza ve Hüseyin Albayrak bu albümde birer eser seslendirdiler.

Dertli Divani de Yorulmak Olmaz, Dar Beni ve Pınar Baştan Bulanır adlı 3 yeni eser seslendiriyor. Yönetmenliğini Erdal Erzincan’ın yaptığı albümde yer alan eserlerin sözleriyle birlikte sözcük anlamlarının da yer aldığı kitapçıkta “Türküler ve deyişler, doğrudan yana olmamızı öğütleyen; sevgiyi, dostluğu, barışı anlatan ve tüm dünya insanlarının bir arada kardeşçe yaşamasına katkısı olan kültürel değerlerimizdir. Güzelim ülkemizde ve dünyada olan karanlıkların aydınlığa evrilmesi dileğiyle, Aşk ile” diyor; Dertli Divani.

Dertli Divani’nin 30.sanat yılına hazırlanan özel albüm hem fiziki (CD) hem de dijital platformalarda dinleyicileriyle buluşuyor. 

Ruhu doyuran şarkılar:

  • Make a Picture / Andrew Bird
  • Seeds / julian Taylor
  • Angel / First Aid Kit

DİZİ

Keep Breathing

Hayatını işine adayan avukat Liv, geçmişle hesaplaşmak için bir yolculuğa çıkar ancak bindiği küçük uçak kaza yaparak Kanada’nın balta girmemiş ormanlarına düşer. Şans eseri Liv yara almadan kurtulur ancak kurtulan tek kişi odur ve hiçliğin ortasında nasıl hayatta kalacağını bilememektedir. Liv’in ormandaki hayatta kalma mücadelesinde onu zorlayan bir başka şeyse geçmişte yaşaması ve travmalarıdır.

2022 ABD yapımı dizi, psikolojik yönü ağır basan bir macera seyirliği olarak öne çıkıyor. Başrolde oynayan Melissa Barrera ise iyi bir performans ortaya koyuyor. Netflix’in yeni dizilerinden olan Keep Breathing, vahşi doğanın içinde travmalarıyla yüzleşmeye çalışan bir kadını izlemek isteyenlere tavsiye!


ARŞİV