100 şarkılık caz listesi

Türkiye’den 2010’ların öne çıkan caz parçaları belirlendi

30 Aralık 2019 - 12:32

İstanbul Caz Festivali, caz müziği alanından önde gelen isimlerinin önerileriyle 2010-2019 yılları arası Türkiye caz sahnesinin öne çıkan parçalarını içeren 100 parçalık bir liste hazırladı. Türkiye’den cazı yakından takip eden gazeteciler, eleştirmenler, radyo programcıları, plak şirketi ve festival yöneticileri gibi sektör insanlarından oluşan 21 kişilik jüri tarafından hazırlanan listenin en çok önerilen parçaları Ercüment Orkut’un Low Profile ve Çağrı Sertel Trio’nun Burning Circles isimli parçalar oldu. 96 farklı sanatçı ve topluluğun yer aldığı 100 parçalık listenin tamamına https://spoti.fi/35yXV4G adresinden ulaşılabiliyor. 

İstanbul Caz Festivali’nin öncülüğünde hazırlanan listeye katkıda bulunan jüri şu isimlerden oluşuyor: Ahmet Uluğ, Batu Akyol, Burak Sülünbaz, Eray Aytimur, Ersin Babaoğlu, Feridun Ertaşkan, Francesco Martinelli,  Gülden Teztel, Hakan Rauf Tüfekçi, Harun İzer, Hülya Tunçağ, Levent Öget, Murat Sezgi, Naim Dilmener, Orhan Tekelioğlu,  Pelin Opcin, Sanat Deliorman, Tuğçe Alpaslan, Yekta Kopan, Yeşim Pekiner, Zuhal Focan. Jürinin 2010’ların en çok öne çıkan olarak belirlediği listenin ilk on şarkısı ise aşağıdaki gibi:

Sanatçı

Parça

Albüm

Yıl

Ercüment Orkut

Low Profile

Low Profile

2015

Çağrı Sertel Trio

Burning Circles

Newborn

2010

Alp Ersönmez

Zorla Güzellik

Yazısız

2011

Ferit Odman

Look, Stop & Listen

Dameronia with Strings

2015

Ediz Hafızoğlu

Kimse Bilmez

Nazdrave

2014

Elif Çağlar

You Are Safe

Misfit

2015

Can Çankaya, Kağan Yıldız

Snowflake

Timeless

2018

Cenk Erdoğan

Kara Gider

Fermata

2018

Kerem Görsev

Warm Autumn

To Bill Evans

2013

Selen Gülün

Bekle

Kadınlar Matinesi

2017

Devamı yıllara göre sıralanmış olarak Spotify’da yer alan 100 parçalık liste hakkında İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer “Caz müziği, Türkiye’de son yıllarda çok hızlı bir ilerleme kaydetti. Hem bir önceki dönemde yetişen isimler birbirinden başarılı albümler yayımladılar hem de son 3-4 yılda genç müzisyenlerden farklı tarzlara açılan çok başarılı kayıtlar dinledik. Caz alanını yakından takip eden isimlere de danışarak hazırladığımız bu liste ile Türkiye’de caz müziğinin son on yılını hatırlamak istedik. Amacımız bir ‘en iyiler’ listesinden ziyade, döneme damgasını vurmuş isimlere olabildiğince geniş şekilde yer vermekti. Umarız keyifle dinlersiniz” dedi.

Etiketler; caz listesi

ARŞİV