"Başarılı Bir Kadın Olduğum İçin Özür Dilerim"

Evrim Kuran, yeni kitabı “Başarılı Bir Kadın Olduğum İçin Özür Dilerim” ile bu kez başarı algısı konusunda kadın ve erkek arasındaki net bir ayrıma ışık tutuyor

10 Mayıs 2024 - 09:45

“Bazı başarılı kadınların arkasında onlara bilgiçlik taslayan adamlar vardır.

Bazı başarılı kadınların arkasında ahlakçı ve ikiyüzlü bir toplum vardır.

Bazı başarılı kadınların arkasında ona bakıp kendini öven bir narsist vardır.

Bazı başarılı kadınların arkasında nefesi o yola yetmeyen bir ödlek vardır.

Bazı başarılı kadınların arkasında “Onun elinden ben tuttum,” diyen bir zevzek vardır.

Her başarılı kadının arkasında düpedüz, yüzde yüz kendisi vardır…” 

Kuşak araştırmacısı yazar Evrim Kuran, Mundi Yayınları etiketiyle okurla buluşan yeni kitabı Başarılı Bir Kadın Olduğum İçin Özür Dilerim’de kanıtlanmış başarılılarına rağmen kendini hâlâ yeterli hissetmeyen ve bulunduğu yerei hak etmediğini düşünen kadınlara dair etkileyici bir araştırma yapıyor. Son derece iyi eğitimli, kariyerli, meslek sahibi binlerce kadınla derinlemesine anket ve mülakat çalışması yapan yazar, eğitim ve kültür seviyesi arttıkça kadınların güvenlerinin hiç de buna paralel şekilde artmadığını ortaya koyuyor.

İyi bir konum ve kariyer edinen kadınların sanki sahtekârlıkla o mevkiyi elde etmiş gibi hissetmeye başladığını, “yetersiz biri olduğuna” daha çok ikna olduğunu ve her an “foyası ortaya çıkacakmış” gibi düşündüğünü aktaran Kuran, impostor olgusunu bu insanları tanımlamak için kullanıyor. Bir impostor araştırması için çağrı yapan yazar, binlerce kadınla gerçekleştirdiği araştırmaya kendini de katarak soruyor: “Niçin bunca başarıya, eğitime, kariyere rağmen Türkiye'de kadınlar kendilerini yeterli hissedemiyor? Bu histen nasıl kurtulacağız?”

Büyük bir cesaretle, kendi impostor sendromunu (bireyin kendi kazandığı başarıların tesadüfen oluştuğuna inanması) da yansıtarak, tüm şeffaflığıyla yaşadıklarını satırlara aktaran Evrim Kuran, kitabı yazma amacını şöyle anlatıyor: “Ben bir impostor mağduruyum. Bu öylesine yaygın bir hal ki, her üç kişiden biri bunu yaşıyor. O halde şifalanmanın ilk adımı cesaretle kalbimizi açmak, kırılganlığımızdan güç almak olsun. Bu kitaba konu olan araştırmayı bu yüzden yaptım; bu kitabı tüm impostor dertlilerine yalnız değilsiniz demek için yazdım.  Emeğin, alın terinin anlamını bilen herkes için, ama en çok da hayatlarının bir döneminde başarılı olduğu için özür dilemek zorunda bırakılmış kadınlar için.” (Mundi Yayınları/ 128 Syf)

 

 

Etiketler; evrim kuran

ARŞİV