Başkomiser Galip katillerin izinde!

Kadıköylü polisiye yazarı Çağatay Yaşmut 6. kitabı “Benim Canım Ailem” ile yine okuru polisiyenin heyecanlı dünyasına davet ediyor

18 Aralık 2019 - 13:39

Ökkeş ile Hüseyin taşıdıkları kişiyi raya yatırdılar. Ökkeş saatine baktı. Ardından raylardan aşağıya inerek gözden kayboldular. Mümtaz bir süre daha bekleyip gittiklerinden emin olunca, gizlendiği ağacın arkasından çıkarak rayda yatanın yanına koştu. Ökkeş’in kızı Zeliha’yı kanlar içinde buldu. Başında koca bir yara vardı. Demek ki, Ökkeş ile Hüseyin, aile meclisi kararıyla Abdullah’tan sonra zavallı Zeliha’yı da öldürmüşlerdi. Kızı raylara yatırarak suçu trene atacaklardı. Sözüm ona, intihar süsü vererek ceza almaktan yırtacaklardı. Vay kurnazlar vay! Vay katiller vay!

Polisiye edebiyatın çağdaş ustalarından Çağatay Yaşmut, Başkomiser Galip’in ikinci öykü kitabı Benim Canım Ailem’de yine sürükleyici maceraların izini sürüyor.  Oğlak Yayınları’ndan çıkan eserde, kitaba adını veren Benim Canım Ailem, Yabancılar ve Can Sıkıntısı başlıklarında olmak üzere 3 öykü bulunuyor. Yaşmut, kitabını geçen Şubat’ta yaşama veda eden, Kadıköylü bir başka polisiye yazarı Esra Türkekul ve Mayıs’ta yaşamını yitiren polisiye romanın önde gelen isimlerinden Celil Oker’e ithaf ediyor.

Bankadan polisiyeye

1968 yılında İstanbul’da doğan yazar, İstanbul Üniversitesi’nde Ekonometri okudu. Başta bankacılık ve finans olmak üzere, birçok sektörde uzun süre çalıştı. Maltepe Üniversitesi Felsefe bölümünde yüksek lisans yaptı. 2008 yılında Beyoğlu’nun arka sokaklarını anlattığı Beyoğlu Çıkmazı, romanıyla yarattığı Başkomiser Galip tiplemesini, Şarkılar Susunca, Beni Yavaş Öldür, Kadıköy Cinayetleri ve Moda Cinayetleri romanları ile yine Başkomiser Galip maceralarının anlatıldığı Doktor Ceyda’yı Kim Öldürdü? adlı hikâye kitabıyla sürdürdü.Kadıköy Cinayetleri romanı 2012 yılında “Dünya Kitap Altın Sayfa Polisiye Roman Ödülü”ne layık görüldü. Halen çeşitli dergilerde hikâyeleri yayımlanıyor. Türkiye Polisiye Yazarları Birliği üyesi olan yazar, evli ve İstanbul’da yaşıyor.


ARŞİV