Caz köprüsü kuruluyor

​Müze Gazhane’de yapılacak ‘Caz ile Köprü Kur” projesi kapsamında sergi açılacak, belgesel gösterimi olacak ve caz atölyesi gerçekleştirilecek

20 Ekim 2023 - 10:33

Ortak değerlere sahip kurum ve toplulukları bir araya getirmek amacıyla Bozcaada Caz Festivali'nin kurucu ekipleri 3dots ve Fermente’nin yeni yaratıcı girişimi olarak hayata geçirilen “KEŞİF”, ilk projesini hayata geçiriyor.  “Caz ile Köprü Kur” isimli proje 18-27 Ekim tarihleri arasında Müze Gazhane ev sahipliğinde  yapılacak.

İBB Kültür AŞ'nin katkılarıyla, U.S. Mission to Türkiye Hibe Programı desteğiyle hayata geçirilen proje, müziğin kültürler ve kuşaklar arasında iletişim kurmanın en dolaysız araçlarından biri olması fikrinden yola çıkıyor. Zuhal Müzik’in de enstrüman desteği sağladığı proje aynı zamanda caz aracılığıyla ifade özgürlüğünü ve kültürel diyaloğu sağlamlaştırmayı, genç sanatçıların ve öğrencilerin bir araya geldiği bir caz topluluğu oluşturmayı ve Türkiye ile ABD arasındaki kültürel diplomasi tarihini caz müziği bağlamında inceleyerek iki ülke arasındaki tarihsel ilişkiye farklı bir gözle bakmayı amaçlıyor.

SERGİ, BELGESEL, ATÖLYE…

Türkiye ve ABD arasında, caz müziğinin benzersiz dilini kullanarak köprüler kurma niyetini taşıyan "Caz ile Köprü Kur" projesi kapsamında, caz müziği bağlamında Türkiye ile ABD arasındaki kültürel diplomasi tarihini inceleyen ve dönemi belgeleyen fotoğraflardan oluşan bir arşiv sergisi ziyaretçilerin katılımına açılacak. Ayrıca Türkiye'nin Washington Büyükelçisi olarak görev yapan ve cazı bir ifade biçimi olmasının yanı sıra kültürel diplomasi aracı olarak da kullanan Münir Ertegün ve oğulları Nesuhi Ertegün ile Atlantic Records kurucusu Ahmet Ertegün’ün hikayesine odaklanan ve yönetmenliğini Ümran Safter'in üstlendiği, "Kapıyı Açık Bırak" belgesel film gösterimi yapılacak.

18-27 Ekim tarihleri arasındaki projenin son iki gününde ise müzik alanında üreten 25 yaş altı öğrenci ve/veya müzisyenlere yönelik atölye çalışması düzenlenecek. 26-27 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek ve yürütücülüğünü caz müzisyenleri Selen Gülün ile Ben Zwerin'in üstleneceği atölye çalışmasında caz ve doğaçlama müziğin nasıl bir ifade aracı haline geldiği ve buna bağlı olarak ifade özgürlüğünün nasıl bir kanıtı olduğu konularına odaklanılacak.

 https://bozcaadacazfestivali.com/caz-ile-kopru-kur-projesi/

 

 


 


ARŞİV