"Denizlerce" konseri 6 Mayıs'ta Moda Sahnesi'nde

Geniş Merdiven Orkestra, 6 Mayıs’ta Kadıköy Moda Sahnesi’nde, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının anısına ilk kez bir epik oratoryoya imza atacak

05 Mayıs 2022 - 13:50

Müzisyenler Murat Mengirkaon ile Barış Yıldırım’ın kurduğu Geniş Merdiven Orkestra, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının anısına ilk kez bir epik oratoryoya imza atıyor. 'Geniş Merdiven' konserler dizisinin 'Denizlerce' başlığını taşıyan ayağı, 6 Mayıs Cuma akşamı Kadıköy Moda Sahnesi’nde dinleyicilerle buluşacak. 

EPİK ORATORYO TÜRÜNDE KONSER

Sanatçıların Brecht’in “epik tiyatro” ve Theodorakis’in “halk oratoryosu” yaklaşımlarını birleştirerek geliştirdikleri “epik oratoryo” türündeki konser; oyuncu Latif Tiftikçi’nin anlatıcılığıyla gerçekleşecek ve izleyicilerine toplumsal ve tarihsel bir seyirlik sunacak. Bestecilerin kendi şarkılarının yanı sıra, 12 Mart darbesinin ardından birbiri ardınca infaz edilen genç devrimcileri hatırlatacak bestelerin yer aldığı konserde çok kültürlü ve sesli müziğin pek çok örneği bir arada yer alacak. 

Murat Mengirkaon’un Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’a adadığı şarkısı 'Üç Yağmur Damlası' ve Hrant Dink’i anlatan 'Kuş Rüyası'; Barış Yıldırım’ın Ulaş Bardakçı’nın anısına yapılan 'Erkenci Badem Gülü', Cihan Alptekin’i anlatan şarkısı 'Oy Cihan Bizum Cihan' ve İbrahim Kaypakkaya’nın annesinin ağıtına yaptığı özgün bestenin de yer aldığı 'Denizlerce' başlıklı epik oratoryo, dinleyicilerini 68 kuşağının ayak izlerinde buluşturacak. 

KONSER FORMUNDA BİR SAHNE ETKİNLİĞİ

6 Mayıs günü Kadıköy Moda Sahnesi’nde konser verecek olan müzisyenler, 2021 sonundan bu yana İzmir Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdikleri Geniş Merdiven konserlerinin yanı sıra birçok etkinlikte çaldılar. 

Adını Theodorakis’ten uyarladıkları “O Antonis “şarkısından alan Geniş Merdiven Orkestra’nın konserlerinde telli, üflemeli ve yaylı çalgılar, farklı solist ve vokalistlerin sesleriyle birleşerek tınısal çeşitlilik ve zenginlik oluşturmayı hedefliyor.

Geniş Merdiven Orkestra

Barış Yıldırım: Klasik gitar

Murat Mengirkaon: Bağlama, Kopuz 

Ezgi Tekin: Keman

Özgür Duran: Flüt, Kaval, Tütek

Kurtuluş Doğru: Akustik gitar

Asım Murat Okur: Bas gitar 

Nüket Aslan: Perküsyon

Yılmaz Yıldız: Davul, Perküsyon

 


ARŞİV