Don Kişot, Kadıköy’de!

Don Quichotte (Don Kişot) operasının prömiyeri Kadıköy’de yapıldı

22 Ocak 2019 - 11:58

İspanyol yazar Miguel de Cervantes’in 1600’lerin başında yazdığı ve hiçbir dönemde güncelliğini yitirmeyen eserinden esinlenilerek bestelenen “Don Quichotte Operası” yoğun hazırlık sürecinin ardından, Türkiye’de ilk defa Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelendi.

İDOB Müdürü ve Sanat Yönetmeni Suat Arıkan, gösterim öncesi Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada mayıs ayında oyunun hazırlıklarına başladıklarını belirterek, “Bütün provalar bitti, birkaç dakika sonra temsil başlayacak ve heyecanımız dorukta. Hem prodüksiyonun fikir babası hem de Don Kişot rolünde olarak ben çok heyecanlıyım.” dedi. Bu hikâyeye ve kahramanına güvendiğini vurgulayan Arıkan, “ Fransız ve İspanyol müziklerinin harmanlanmasıyla olağanüstü bir müzik çıktı ortaya, dinlemesi zevkli, bizim için de söylemesi öyle. Bu sıra dışı operayı bu sene kaçırdık bilet bulamadık diyenler üzülmesin, talep olursa önümüzdeki sene daha çok sahneye koyarız”. diye konuştu.

İDEALİZM VE DON KİŞOT

Fransız oyun – roman yazarı Henri Cain’in librettosunu yazdığı, romantik dönemin önemli bestecilerinden Jules Massenet’in son zamanlarında bestelediği “Don Quichotte” Operası, dünyada ilk kez, 1910 yılında Monte Carlo Operası’nda sahnelendiğinde büyük ilgi görmüştü.  

Recep Ayyılmaz’ın sahneye koyduğu, Zdravko Lazarov’un şefliğini yaptığı eserde koro şefliği ise Paolo Villa’ya ait. Dekor tasarımı Efter Tunç’a, kostüm tasarımı Gizem Betil’e, ışık tasarımı Yakup Çartık’a , koreografi ise Beyhan Murphy’e ait. Dulcinée rolünde Aylin Ateş, Özge Kalelioğlu, Deniz Likos;  Don Kişot rolünde Suat Arıkan, Gökhan Ürben; Sancho rolünde N. Işık Belen, Umut Kosman; Pedro rolünde Begüm Karacasu;  Garcias rolünde Banu Ergün, Funda Güllü; Rodriguez rolünde Can Reha Gün, Bahadır Özkoca ve Juan rolünde de Zafer Çiftçi, Çağrı Köktekin dönüşümlü olarak rol alıyorlar.

“İnsanlığın unuttuğu erdemlerin peşinde koşan, tutkulu gezgin şövalye Don Kişot’un inandığı doğrular ve aşkı için yaptığı fedakarlıkları” anlatan operada; görünüşteki komedi öğelerinin ardında, insanlığa bazen üzücü bazen sarsıcı hayat dersleri verilir. İnandığı doğrular ve aşkı için hayatını riske atmaya hazır olan Don Quichotte ve sadık yaveri Sancho’nun küçük bir İspanyol kasabasına gelmesiyle başlayan olaylar, Don Quichotte’un Dulcinée’yi idealindeki kadın olarak görmesi ve ona aşkını ilan etmesiyle devam eder. Ancak Dulcinée, sözde Don Quichotte’un kendisine duyduğu aşkı sınamak için, ondan bir istekte bulunur: Gezgin Şövalye, Dulcinée’nin kolyesini çalan hırsızı bulup, kolyeyi ondan alarak güzel kadına geri getirecektir. Getirmesine getirir, ama ettiği evlenme teklifi Dulcinée tarafından geri çevrilince, kandırıldığını anlar.

Eseri, 25 Ocak Cuma 20.00, 26 Ocak Cumartesi 16.00, 29 Ocak Salı 20.00 ve 30 Ocak Çarşamba 20.00’de Süreyya Operası’nda izlemek mümkün.


ARŞİV