Filmler doğa için direnişte

1–8 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek 6. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali bu yıl doğanın yıkımına dikkat çekiyor ve doğa için...

26 Nisan 2011 - 14:43

1–8 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek 6. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali bu yıl doğanın yıkımına dikkat çekiyor ve doğa için direnenlere selam çakıyor.

Gelenekselleşme yolunda ilerleyen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali bu yıl altıncı kez izleyicileriyle buluşacak. 1–8 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek festival daha sonra geçen yıllarda olduğu gibi kent kent süren ve bütün yıla yayılan uzun bir yolculuğa çıkacak.
Temel amaçları Türkiye ve dünyadan emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmak ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmek olan festival Sine-Sen (DİSK), Dev Sağlık-İş (DİSK), Birleşik Metal-İş (DİSK), Hava-İş (TÜRK-İŞ), Petrol-İş (TÜRK-İŞ), Tez Koop-İş (TÜRK-İŞ), Ses (KESK), Türk Tabipleri Birliği, Halkevleri ve Sendika.Org tarafından düzenleniyor. Yerli ve yabancı 50 filmin programında bulunduğu festival bu yıl ‘Toprağımız, Havamız, Suyumuz için DOĞAL OLARAK DİRENİŞ’ temasıyla gerçekleştiriliyor.
Festivalin ana açılış etkinliği 2 Mayıs Pazartesi günü saat 17.00’de Beyoğlu’ndaki yürüyüşle başlayacak. Direnişteki işçilerin ve çevre hakkı mücadelesi verenlerin de katılacağı yürüyüş kapsamında önce Emek Sineması önünde durularak ‘Emek Bizim-İstanbul Bizim’ diyen bir basın açıklaması okunacak. Daha sonra devam edecek yürüyüş Taksim tramvay durağında son bulacak. Yürüyüşten kısa bir süre sonra, saat 19.30’da ise İTÜ Maçka Kampüsü Mustafa Kemal (G) Amfisi’nde açılış gecesi başlayacak. Oyuncu Fırat Tanış’ın sunacağı, Laz Marks’ın skeçleriyle katılacağı gecede Bandista bir konser verecek. Gecede HES’lerin Anadolu’da yarattığı çevresel, kültürel ve sosyo-ekonomik yıkımı anlatan Erkal Tülek imzalı ‘Sudaki Suretler’ belgeseli gösterilecek.

DEPARDİEU’DEN GENCEBAY’A, HES’LERDEN KENTSEL DÖNÜŞÜME
Doğanın talanı ve buna karşı direnişlerle ilgili filmlere özel yer ayıran bu yılki festivalde Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından, yeni ve klasikleşmiş, belgesel ve kurmaca eserlerin bulunduğu 50 film gösterilecek. Gerard Depardieu’nün rol aldığı, Emile Zola’nın eserinden uyarlama madenci filmi ‘Germinal’, İtalyan yeni gerçekçiliğinin ustası Vittorio de Sica’nın imzasını taşıyan ‘Bisiklet Hırsızları’, Kürt yönetmen Bahman Ghobadi’den ‘İran Kedileri’, kapitalizmin daha fazla kãr güdüsünü sorgulayan ve fikir babası Hayao Miyazaki olan animasyon ‘Pompoko’ programdaki uzun metrajlı yabancı filmler arasında göze çarpıyor. Çernobil faciasını ele alan Maryan DeLeo imzalı Oscar’lı film ‘Çernobil’in Kalbi’, Arjantin’de bir kasabada siyanürlü altına karşı verilen mücadeleyi anlatan kolektif yapım ‘Andalgala’, Almanya’da doğan, çalışan Türkiyeli göçmenlerin sorunlarıyla ilgili ‘Dönüşü Olmayan Yolculuk-Son Durak Frankfurt Havaalanı’ (Güçlü Yaman) ve ‘Yedek Memleket’ Martina Priessner göze çarpan yabancı belgesellerden.
Şerif Gören’in yönettiği ve Orhan Gencebay’ın başrolde yer aldığı ‘Derdim Dünyadan Büyük’, Yılmaz Güney’in en önemli yapıtlarından ‘Arkadaş’, Metin Erksan’ın elinden Necati Cumalı’nın eserinin efsanevi beyazperde uyarlaması ‘Susuz Yaz’, son zamanların en fazla konuşulan filmlerinden Sedat Yılmaz’dan ‘Press’ ve Seren Yüce’den ‘Çoğunluk’ yerli uzun metrajlı eserler arasında. Yerli belgeseller arasında ise Fatin Kanat’ın Halepçe katliamını anlattığı eseri ‘Halepçe-Son Umut’, İmre Azem’in neo-liberal kentleşmenin İstanbul’daki fotoğrafını çektiği ‘Ekümenpolis’i, HES’lerle ilgili ‘Sudaki Suretler’ (Erkal Tülek) ve ‘Bir Avuç Cesur İnsan’ (Rüya Arzu Köksal), Sabite Kaya’nın seks işçileriyle ilgili filmi ‘Bedensiz Ruhlar’, Turgut Yasalar’dan ‘1 Mayıs İlk Dileğimiz’, Tunç Erenkuş’tan ‘Oğlunuz Erdal’ın da aralarında bulunduğu 20’den fazla film yer alıyor. Birçok yerli belgesel ilk gösterimini festivalde yapacak.

FİLMLERİN BİR DURAĞI DA KADIKÖY
Festival kapsamında gösterimler İstanbul’da Beyoğlu Pera Sineması, İstanbul Fransız Kültür Merkezi, Mezopotamya Kültür Merkezi, İstanbul Halkevi Sinema Salonu, Kolektif Kültür Merkezi, Kadıköy Kazım Koyuncu Kültür Merkezi, İstanbul Tabip Odası Kadıköy Şubesi Salonu’nda yapılacak. Ankara ve İzmir’de de eş zamanlı gösterimler olacak.
Bu gösterimlerin dışında birçok mahallede ve işyerlerinde de özel gösterimler düzenlenecek. Tüm gösterimler her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz olacak.
Festival kapsamında her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli fotoğraf etkinlikleri gerçekleştirilecek. Onlarca fotoğrafçının eserinin yer aldığı ‘1 Mayıs 2011’ sergisi 2 Mayıs akşamı İTÜ Maçka Kampüsü Mustafa Kemal (G) Amfisi, 3–8 Mayıs tarihleri arasındaysa Evrensel Sanat Merkezi’nde izleyicilerle buluşacak. Evren Aldoğan’ın ‘Fındık İşçileri’ sergisi 1-6 Mayıs tarihleri arasında İFSAK Sergi Salonu’nda olacak. Festival kapsamında tutuklu gazetecilerle ilgili etkinlikler de düzenlenecek.
Farklı kentlerde sinema atölyelerinin kurulacağı festival sırasında bu yıl da kapsamlı bir festival gazetesi yayınlanacak. Festivalle ilgili tüm bilgilere, görsellere ve tanıtım videolarına iff.org.tr adresinden ulaşmak mümkün.


ARŞİV