"Gelecek Sinemada" atölyesi

İstanbul Sinema Müzesi’nin (İSM), genç sinemacıların önünü açmak üzere kurguladığı “Gelecek Sinemada” Proje Geliştirme Atölyesi’ne başvurular başladı

18 Ağustos 2022 - 15:27

Dünyanın en iyi sinema müzeleri arasında yer alan ve 18. yüzyıldan günümüze sinema tarihine ışık tutan İstanbul Sinema Müzesi (İSM), geleceğin sinemacıları için eğitim programı başlatıyor. Uzman isimlerin eğitmen olarak katılacağı “Gelecek Sinemada” projesi ücretsiz gerçekleştirilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Gelecek Gençlerde” destek program kapsamında İSM tarafından gerçekleştirilecek eğitim programı için başvurular 21 Ağustos’a dek devam edecek.

BEŞ AY SÜRECEK

Dinamik, yeni fikirlere, teknolojilere, hikaye anlatılarına açık bir alan olan “Gelecek Sinemada” Proje Geliştirme Atölyesi’yle, nitelikli sinemanın gelişmesi için proje ön yapım ve tasarım aşamalarının iyi çalışılması, yol haritasının iyi çizilmesi ve sektörün bir kültür olarak da gelişmesi amaçlanıyor.

Atölye tasarımı ve koordinatörlüğünü Prof. Dr. Nazlı Eda Noyan’ın üstlendiği “Gelecek Sinemada” Proje Geliştirme Atölyesi’ne 16-26 yaş aralığındaki gençler seçilecek. Atölye çalışmaları 5 ay sürecek.

“Fikirden filme giden yol”, “Logline, sinopsis, tretman, senaryo”, “Bir filmin sahne analizi”, “Moodboard”, “İş akışı, planlama ve bütçeleme”, “Meslek birlikleri, marketler, fonlar”, “Sunum dosyasının sırrı”, “Proje sunumu”, “Film ve teorik evren”, “Medya hukuku”, “Kitlesel fonlama pazarlama, dağıtım, ürün geliştirme” gibi başlıklarda eğitimlerin verileceği proje kapsamında “Ustalarla Buluşma” bölümünde de Türk sinemasının önde gelen yönetmen ve oyuncularıyla buluşmalar gerçekleştirilecek.

“Gelecek Sinemada” Proje Geliştirme Atölyesi’nin yüzde 80’ine katılım sağlayanlara program sonunda katılım belgesi verilecek. Atölye sonunda seçilen en başarılı ilk 3 film sunum dosyası sahibine staj imkânı sağlanacak.

Başvurular www.geleceksinemada.com üzerinden yapılabilecek.

 


ARŞİV