“Georges Pierre’in gözünden Godard” sergisi açıldı

“Georges Pierre’in gözünden Godard” sergisi 2 Ekim’de Sinematek Sinema Evi’nde açıldı. Jean-Luc Godard'ın eserlerine ve sinema anlayışına ışık tutan fotoğraflar 9 Aralık’a kadar görülebilecek

06 Ekim 2023 - 08:07

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi bu yıl da Filmekimi’ne ev sahipliği yapmasının hemen ardından, 24 Ekim-21 Ocak tarihleri arasında, Fransız Yeni Dalga akımının önde gelen temsilcilerinden Jean-Luc Godard’ın 1960’larda çektiği başlıca filmlerini sinemaseverlerle buluşturacak. Sinematek’in sergi salonunu ziyaret eden sinemaseverleri ise Godard filmlerinin kamera arkası fotoğraflarından oluşan “Georges Pierre’in gözünden Godard” sergisi karşılıyor.

60’LARDA GODARD

Sinematek/Sinema Evi, “60’larda Godard” seçkisine paralel olarak yönetmenin filmlerinden kamera arkası fotoğrafları BluTV, 212 Photography İstanbul ve İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu destekleri ile 2 Ekim’de Sinematek/Sinema Evi sergi salonunda sinemaseverlerle buluşturdu. Serginin diğer ayağı Avrupa Yakası’nda Institut français İstanbul sergi salonunda ziyaretçilere açık olacak.Usta fotoğrafçı Georges Pierre, Fransız Yeni Dalga akımının önde gelen tanıklarından, bu filmlerin kamera arkasını en özgün ve en doğal hâliyle yakalayan isimlerden biri. Dönemin yaratıcı ve yenilikçi ruhuna tanıklık eden fotoğrafları, Jean-Luc Godard'ın eserlerine ve onun, sinemanın geleneksel kurallarına nasıl karşı çıktığına ışık tutuyor. Sergi aynı zamanda set fotoğrafçılarının rolüne de vurgu yapıyor. Film sahnelerinin dışında çekilmelerine rağmen bu fotoğraflar, filmin ruhunu tek bir karede aktarmayı başarıyor.

9 ARALIK’A KADAR AÇIK

“Georges Pierre’in gözünden Godard” sergisi 2 Ekim - 9 Aralık tarihleri arasında Institut français İstanbul’da saat 10:00 – 18:00 saatleri arasında, Sinematek/Sinema Evi’nde ise Pazartesi hariç hafta içi 10:00 – 20:00 ve hafta sonu 10:00 – 18.30 saatleri arasında gezilebilecek.

Sinematek/Sinema Evi:

Hasırcı Sk. No:16, 34714 Kadıköy

Institut français İstanbul:

İstiklal Cd. No:4, 34435 Beyoğlu


ARŞİV