Haftanın Pusulası

Haftanın kitabı, albümü, dizisi; çok satanları, ruhu doyuranları....

18 Mayıs 2022 - 14:43

KİTAP

Takıntılı Hayatlar

52 yıllık Kadıköylü Teoman Can Tamtürk’ün ilk kitabı “Takıntılı Hayatlar” İkinci Adam Yayınevi’nden çıktı. Tamtürk, okura şöyle sesleniyor: “Bu yazdıklarım ya da yazmaya gayret ettiklerim; hayaller, kurgusal kişiler, mekânlar ve bir kısmı da gerçek kişilerin, mekânların, yaşanmışlıkların bir harmanıdır. Çoğunlukla Kadıköylüdür -Göztepeli, Caddebostanlı, Erenköylü, Caddeli, Mühürdarlı, Modalı- kişiler ve hikâyeler, ama farklı yerler de vardır muhakkak; sahil kasabaları ve karşı tarafın semtleri gibi. Geçmişe ufak yolculuklar vardır bu hikâyelerde; unutamadığımız değerlerimize, unutamadıklarımıza ve beynimize mıhlanmış kalmış olaylara, takıntılarımıza, hüzünlere, pek tabii ki günümüzün sahte ilişkilerine de. Mevzubahis kişiler hepimiziz aslında; ama belki biraz yazarın çevresidir ya da gözlemledikleridir.
Biraz da olsa bu hikâyelerde kendinizi ve çevrenizi bulabilmeniz ümidi ile…” (Tanıtım Bülteninden) İkinci Adam Yayınları / 134 sf / 25 TL

Pandora Kitabevi’nden edindiğimiz bilgiye göre haftanın çok satılan kitapları şunlar oldu:

-       Zamansız / Latife Tekin / Can Yayınları

-       Ölüm ve Bahar / Merce Rodoreda / Alef Yayınları

-       Perşembe Günü Cinayet Kulübü / Richard Osman / Bilgi Yayınevi

 

ALBÜM

Olta Dayanışma / ElektrON

Olta Dayanışma, elektronik müzik konseptinde buluşan müzisyenlerin şarkılarından oluşan onuncu toplama albümü ElektrON'u yayınladı.
“Umut denizine atılmış bir olta” söylemiyle yola çıkan Olta Dayanışma’nın yeni albümü ElektrON’da, kült olmuşundan az bilinenine, elektronik müzik damarından beslenen müzisyenler bir araya geldi.
Elektronik müzik konseptinin geniş perspektifle ele alındığı ElektrON’da, elektronik öğelerden yararlanılan şarkıların yanı sıra tamamen analog ekipmanlarla üretilen veya tamamen bilgisayar ortamında yaratılan şarkılar da yer alıyor.
BaBa Zula’nın 2000’li yılların başında bir tiyatro oyunu için kaydettiği ancak seyirciler dışında dinleyicisiyle buluşamayan Sus Yoksa Çığ Düşer şarkısıyla açılan albümde, 18 şarkı yer alıyor.

 

Ruhu doyuran şarkılar:

  • Karanfil / Aşkın Nur Yengi
  • Usulca / Vedat Sakman
  • Yaz yağmuru / Ayten Alpman

 

DİZİ

Clark

Clark, Stockholm sendromu teriminin doğmasına yol açan sıra dışı suçlu Clark Olofsson'un inanılmaz öyküsünü konu ediniyor. 5 Mayıs’ta Netflix’te yayınlanmaya başlayan Clark, her bölümü ortalama 1 saat süren 6 bölümden oluşuyor. Clark Olofsson'un otobiyografisindeki gerçeklere ve yalanlara dayanan İsveççe dizi, Clark'ın kötü şöhretli bir gangster olma yolunda yaşadıklarını anlatıyor. Suç kariyerine 1960'larda başlayan ve çağdaş İsveç tarihinin en tartışmalı kişiliklerinden biri haline gelen Clark, çok sayıda uyuşturucu kaçakçılığı, cinayete teşebbüs, saldırı, hırsızlık ve düzinelerce banka soygunu ile suçlandı. Hayatının yarısından fazlasını parmaklıklar ardında geçirdi ve defalarca hapisten kaçtı. 1970'lerde Clark, Stockholm'deki başarısız bir banka soygunu sırasında rehinelerden bazılarını kendine aşık edince “Stockholm Sendromu” kavramı doğdu ve literatüre geçti. Bu ilginç kişiliği canlandıran Bill Skarsgård'ın performansı da izlenmeye değer.

 

 


ARŞİV