İBBŞT’te ‘kadın tiyatrocular’ dönemi!

Darülbedayi tarihinde bir ilk! 2020 sezonunda tiyatro üretecek olan yazar ve yönetmenlerin yarısından çoğu kadın sanatçılardan oluşuyor

10 Mart 2020 - 13:57

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (İBBŞT) Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen, yeni sezon oyunlarını Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlediği basın toplantısında açıkladı. 8 Mart öncesi açıkladığı repertuvarda kadınların ağırlığına dikkat çeken Ergen, “Şehir Tiyatroları, sanatta fırsat eşitliği konusunda tüm dünyaya örnek olacak bir atılım yapıyor. 106 yıllık kurumun tarihinde ilk kez bu sezon, sahnelenecek oyunların yazar ve yönetmenleri arasında kadınlar, yaratıcı ekibin yarısından çoğunu oluşturuyor. Bu oran, yalnızca Türkiye’nin ödenekli tiyatrolarında değil, dünya tiyatroları arasında da bir ilktir.” dedi.

‘GÜLDÜNYA’ SAHNEDE…

2020 içinde sahnelenecek oyunlardan 5’i Türkiye prömiyeri olmak üzere 6’sı kadın yazarın oyunu. Yelda Baskın, Lerzan Pamir, Emre Koyuncuoğlu, Özgür Kaymak tarafından yönetilecek yeni sezon oyunları şöyle:

  • Bilgesu Erenus’un “Yaftalı Tabut”u Türkiye’nin ilk kadın oyun yazarı Fatma Nudiye Yalçı’nın kişisel ve siyasal çalkantılarla dolu yaşamını sahneye getiriyor. Yalçı’ya bu oyunda Hikmet Kıvılcımlı, Nazım Hikmet ve Kemal Tahir gibi yazarlar da eşlik ediyor.
  • Leyla Nazlı’nın “Kısraklı Kadın”ı, Londra’da bir hastanede bebek bekleyen bir kadının rüya ile gerçek arasında, terk ettiği Anadolu topraklarıyla Batı arasında bocalamalarını büyülü bir ortamda sunuyor. Oyun daha önce İngiltere, Almanya, İsveç ve Hollanda’da sahnelendi. Şimdi ilk kez Türkiye’de.
  • “Kimse Kimseyle Öyle Şeyleri Konuşmuyor Artık”, Şirin Gürbüz’ün ilk oyunu. Babalarını 12 Eylül’de kaybeden iki kız kardeşin birbirleriyle ve aileleriyle yaşadıkları çatışmaları, yakın tarihimizde yaşadığımız toplumsal travmalar çerçevesinde ele alıyor.
  • “Kurtlar”, Amerikalı genç kadın yazar Sarah Delappe’nin ilk oyunu. Henüz 20’lerinde olmasına rağmen usta bir yazar olarak tüm dünyada ses getiren Delappe’nin oyunu, bir kız futbol takımının antrenmanları arasında geçiyor. Oyun, New York ve Londra’dan sonra ilk kez İstanbul’da sahneleniyor.
  • Deniz Altun’un kaleme aldığı “Gül’e Ağıt”, Türkiye’yi ayağa kaldıran kadın cinayetlerinden yalnızca biri olan Güldünya’nın yaşam öyküsünden yola çıkıyor.
  • Büyülü gerçekçiliğin öncülerinden roman ve öykü yazarı Mine Söğüt’ün ilk oyunu “Beşamelli Tavuk”, Subay Eşleri Yardımlaşma Derneği’nin bastırdığı yemek kitabından seçilen yemek tarifinin hazırlanmasıyla başlıyor ve bir aile akşam yemeğinin nasıl tüm aileyi ters yüz ettiğini komik bir dille anlatıyor.

ŞT’NİN İKİNCİ CRR MÜZİKALİ

Yeni sezondaki diğer yenilikler de şöyle;  Şehir Tiyatroları’ndaki ilk rejisi 12. Gece ile çok ses getiren Serdar Biliş, bu kez Bertold Brecht’in Cesaret Ana ve Çocukları’nı sahneleyecek.  İnsan ilişkilerinin çürümeye yüz tuttuğu bir çağda, yalnız insanların arasında bir umut arayışını anlatan Umut, Ionesco’nun da ilk çevirmenlerinden Nuri Pakdil’in Şehir Tiyatroları’nda ilk oyunu olacak. Lüküs Hayat’tan beri ilk kez bir Cemal Reşit Rey müzikali daha sahnelenecek: Yaygara 70. Erol Günaydın tarafından yazılan eserin yönetmeni, Lüküs Hayat’ı da sahneleyen Haldun Dormen olacak. Modern tiyatronun kurucularından Anton Çehov’un başyapıtlarından Vanya Dayı Mehmet Ergen’in Genel Sanat Yönetmeni olduğu bu sezondaki ilk rejisi olacak. Son yılların en çok ses getiren genç oyun yazarlarından Murat Mahmutyazıcıoğlu da bol ödüllü eseri Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin’i yeni kadrosuyla bu kez de ŞT için sahneleyecek.


ARŞİV