Kadın sanatçı adaylarına destek

İstanbul Müzik Festivali’nin “Yarının Kadın Yıldızları” projesi, ikinci yılında yeni ufuklara açılmak için destek arayan genç kadın müzisyenlerin başvurularını bekliyor

30 Ocak 2019 - 15:20

47. İstanbul Müzik Festivali, geçtiğimiz yıl başlattığı Yarının Kadın Yıldızları projesini önümüzdeki festivalde de sürdürecek. Proje kapsamında TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası) sponsorluğunda ve festival izleyicilerinin de katkısıyla oluşturulan fon aracılığıyla çalgı, şan ve şeflik branşlarında uluslararası arenadaki kariyerlerinde ilerlemek isteyen genç kadın müzisyenlere maddi destek sunuluyor. Ayrıca, düzenlenen özel bir konserle destek alan müzisyenlerin festival dinleyicisiyle buluşmaları da sağlanıyor. 2018’de bu proje kapsamında oluşturulan fondan 14 genç kadın müzisyen yararlandı.

Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu’na yurtdışında bir müzik okulundan lisans veya lisansüstü seviyesinde kabul alan, yurtdışında müzik eğitimini sürdüren ya da kariyer gelişimine olumlu katkıda bulunacak ustalık sınıfı, orkestra seçmesi, uluslararası yarışma gibi etkinliklere katılım veya çalgı alımı için desteğe ihtiyaç duyan kadın müzisyenler başvurabiliyor. Başvurular, İKSV Genel Müdür Yardımcısı ve müzikolog Yeşim Gürer Oymak başkanlığında, keman sanatçısı ve orkestra şefi Hakan Şensoy, piyanist ikili Ufuk & Bahar Dördüncü, klarnet sanatçısı Ayşegül Kirmanoğlu ve besteci Özkan Manav’dan oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilecek. Proje kapsamında oluşturulan toplam fon miktarı, seçici kurul tarafından belirlenen müzisyenlere, ihtiyaç duydukları destek oranında paylaştırılacak.

Destek fonundan yararlanmak için başvurular, 15 Mart Cuma gününe kadar [email protected] adresinden yapılabiliyor.


ARŞİV