Müzik yasaklarına karşı kampanya

​İmza kampanyası düzenleyen bin 135 müzik sektörü çalışanı, “Yaratmak istediğiniz gri dünyayı her zaman şarkılarımızla gökkuşağı renkleriyle donatacağız” dedi

13 Haziran 2022 - 16:32

Covid-19’la mücadelenin gece 01.00’da müzik yasaklamak şeklinde tezahür ettiği, türlü gerekçelerle konserlerin yasaklandığı, bazı sanatçıların sahneye çıkmasına izin verilmediği Türkiye’de, sektör emekçileri isyan etti.

1.135 SANATÇI İMZALADI

Müzik yorumcusu, besteci, söz yazarı, aranjör, müzik yapımcısı, müzik yazarı, müzik teknisyeni, menajer ve hayatını müzik sektöründen kazanan tüm meslek gruplarından katılımcılar, müzik üzerindeki baskıları, yasaklamaları kabul etmediklerini yetkililere ve kamuoyuna duyurmak için bir metin kaleme aldı. İlk caz sanatçılarımızdan 91 yaşındaki Rüçhan Çamay’ın ilk imzacılarından olduğu metinde, Ari Barokas (Duman), Aylin Aslım, Aynur Doğan, Bora Gencer,  Bülent Ortaçgil, Ceylan Ertem, Demet Sağıroğlu, Deniz Arcak, Diljen Ronî, Erdal Erzincan, Erdal Güney, Feridun Düzağaç, Grup MUNZUR, Grup YELDEĞİRMENİ, GRUP YORUM, Jehan Barbur, Lobna Allami, Ömür Göksel, Umay Umay, Yeşim Salkım, Zuhal Olcay, Zülfü Beyhan, Zülfü Livaneli gibi isimlerin bulunduğu  bin 135 kişinin imzası bulunuyor. Metin, müzik sektörünün tüm bileşenlerinden gelecek imzalara açık.

“YASAKLANAN TÜRKÜLER BİN YILDIR DİLLERDE”

“Umarız biz yeni imzalarla müzik dayanışmamızı güçlendirirken yetkililer de yeni yasak ve baskılarla karşımıza çıkmaz” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yanılanlar yok olup gitti; yasakladıklarını zannettikleri türküler bin yıldır dillerde. Müziğe saldırı tümden insanlığın ruhuna saldırıdır. İki yıldır pandemi tedbirleri gerekçe gösterilerek müzisyenlere yönelik yasaklar ve kısıtlamalar, sektörde faaliyet gösteren birçok müzisyeni derin bir yoksulluğa mahkûm etti. Sanatından başka geçim kaynağı olmayan, enstrümanlarını satmak zorunda kalan, müzikle sanatla hiç ilgisi olmayan işlerle hayatta kalmaya çalışan binlerce müzisyenin sorunları, çığlıkları yazık ki bu yasakları koyanların vicdanına ulaşamadı.”

“BASKILAR YENİ BOYUTA TAŞINDI”

“Tüm bunlar yetmezmiş gibi şimdi de peş peşe gelen konser yasaklarıyla iktidarın sanat ve sanatçılar üzerindeki baskıları son bir ayda yeni bir boyuta geçti. Bu yasaklara gerekçe olarak ‘kamu güvenliği’, ‘toplumun ahlâkî değerleri’ gibi ucu açık ifadeler kullanılıyor.”

“Bu kararların ardında talimatı, altında imzası olanlara seslenmek istiyoruz: Bu uydurma gerekçelerin neyi perdelemek için kullanıldığını hepimiz biliyoruz. Bir konser yasaklandığında, sadece müzisyenler değil, o müziğin tüm dinleyenler de cezalandırılıyor. Bu kadarla da kalmıyor, menajerleri, organizatörleri, ses ve ışık teknisyenlerini, doğrudan ya da dolaylı olarak sektörden beslenen herkesi, aileleriyle birlikte cezalandırmış, sofralarındaki ekmeği almış oluyorsunuz.” 

YAŞAM TARZINI DAYATMA VURGUSU

“Kendi yaşam anlayışınızı bütün topluma dayatmaya çalışıyorsunuz. İstiyorsunuz ki, koca bir toplum sizin istediğiniz gibi, siz istediğiniz sürece ve sizin izin verdiğiniz kadar yaşasın. Bunun için sanata, sanatçıya, emeğe, şarkılara saldırarak insan ruhuna topyekûn pranga vurmak istiyorsunuz.”

“ÜLKENİN TEK SAHİBİ DEĞİLSİNİZ”

“Büyük yanılgı içindesiniz. Bu ülkenin tek sahibi değilsiniz. Bu ülkenin sahibi hepimiziz ve bu ‘hepimiz’in içinde sizin kadar bizde varız. Bizler, yaratmak istediğiniz gri dünyayı her zaman şarkılarımızla, türkülerimizle danslarımızla gökkuşağının tüm renklerine boyamaya devam edeceğiz… Dilediğimiz kıyafetle sahneye çıkıp; şarkılarımızı istediğimiz dilde, dilediğimiz gibi söyleyeceğiz. sanatçıların koruma altında olduğunu söyleyen yasalar günü gelecek gerçekten uygulanacak.”

“SANAT HEPİMİZ İÇİN”

“Sanat hepimiz için. Müzik hepimiz için. Gözünüze, kalbinize, vicdanınıza indirilmiş perdeyi kaldırın. Şarkıların, dünü bugüne, bugünü yarına bağladığını; bizleri ayrıştırmadığını, aksine birleştirdiğini göreceksiniz.”

AÇIKLAMA METNİNİ SANATÇILAR OKUDU

Sanatçılar tarafından hazırlanan videoda ise açıklama metnini Rüçhan Çamay, Tolga Sağ, İlkay Akkaya, Edip Akbayram, Belkıs Akkale, Şükrü Erbaş, Kemal Sahir Gürel, Ayşe Tütüncü, Gökhan Şeşen, Mehtap Meral, Saki Çimen, Mercan Erzincan, İrşad Aydın, Deniz Arcak, Serdar Keskin, Melike Demirağ, Erdal Bayrakoğlu, Fuat Talay, Kemal Kahraman, Hüseyin Turan, Yasemin Göksu, Hayko Cepkin, Serap Yağız, Babazula, Ceylan Ertem, Cahit Berkay, Esra Öztürk, Burhan Şeşen, Metin Kahraman, Alper Bakıner  okudu. https://www.youtube.com/watch?v=bEwMNSXvDk0

 


ARŞİV