Oyunlar evinize misafir olacak!

27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde, Şehir Tiyatroları evinize misafir oluyor, perde kapanmıyor…

24 Mart 2020 - 15:11

Korona virüsü salgını nedeniyle ülke genelindeki tüm tiyatroların geçici bir süre kapatılmasına karşı online çözümler devreye girdi. Bu konuda adım atan kurumlardan biri de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (İBBŞT) oldu. Şehir Tiyatroları, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde perdelerini fiziki olarak açamasa da internetten oyun yayını yapmaya karar verdi.

İBB’den yapılan yazılı açıklamada, “Küresel bir salgına dönüşen ve ülkemizde de etkisini artıran Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle zor günler geçiriyoruz. Koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla, ülke genelinde alınan tedbirler kapsamında maalesef bizler de geçici olarak bir süredir etkinliklerimizi durdurmuş bulunmaktayız” hatırlatması yapıldı. Açıklamada, “Ancak, kültür- sanat hizmetlerimizi sanatseverlere online ulaştırmak için çalışmalarımız sürüyor. Eğitimlerine bir süre ara verilen çocuklarımız ve yetişkinler için 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde perdeleri kapatmıyoruz. Şehir Tiyatroları’nın daha önce sahnelediği, bir çocuk ve bir yetişkin oyununu, https://kultursanat.istanbul/ adresinden sanatseverlerle buluşturuyoruz. Bizleri kultursanat.istanbul adresinden, İBB Kültür mobil web uygulamasından ve sosyal medya hesaplarımızdan takipte kalınız. Sağlık ve sanat dolu, günlerde görüşmek dileğiyle...” denildi.

Buna göre 27 Mart Cuma günü saat 20.00’de “Geç Kalanlar” ve 28 Mart Cumartesi saat 14:00'te de “Pollyanna” adlı iki oyun izleyicilerle online olarak buluşacak. 

www.kultursanat.istanbul

CANLI YAYINDA KUKLA!

Kukla tiyatrosu geleneğinin yeni kuşak temsilcilerinden Gökhan Yılmazer de “Naif Bey ve Yaveri Gökhan” adlı gösterisini online ortama taşıyor. Tahta bavulundaki kuklası Naif Bey ile her mekanı kendine tiyatro sahnesi eyleyen Yılmazer, tiyatroların kapanmadığı günlerde sık sık Kadıköy Bahana Kültür’de sahneye çıkıyordu. Bu kez seyircisiyle ekranlar aracılığıyla buluşacak olan Yılmazer, “Dışarıda içine ne koydukları belli değil arkadaşlar, biz size evde komiklik yaparız! Naif Bey Kumpanyası 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde saat 18.00’de ekranlarınıza misafir oluyor. Ellerinizi temiz, içinizi ferah tutun, kahkahayı biz hallederiz. Takipte kalın!” çağrısını yaptı.

www.facebook.com/beynaif


ARŞİV