Şair-yazar Raşit Kara, 22 Temmuz 2008’de kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Ancak o güne kadar hep çalıştı, üretti. Roc, Güzel İnsan, Bedestan ve Zara adlı şiir kitapları; makalelerinin toplandığı Filizkıranlar ve Medeniyete Yürüyüş adlı kitapları bulunan Raşit Kara ayrıca, Kınalı isimli şiiriyle Türkiye Şairler Derneği'nin düzenlediği şiir yarışmasında ikinci oldu. Nisan 2008'de de Yakın Yüreğimi Sevmesin Bir Daha (şiir), Niko'nun Şapkası (öykü) adlı kitapları yayımlandı. Çevreciliği ağır basan, atletizmde ferdi lisanslı bir sporcu olan Kara, Türkiye Masterlar Derneği'nin Ankara'da düzenlediği Atletizm yarışmasında Türkiye ikincisi oldu. Yıllarca İstanbul'da el ilanları dağıtarak Yere Tükürmeme kampanyasını yürüttü. Bu amaçla İstanbul-Taksim'den başlayarak 13 günde Ankara'ya kadar yürüdü. Ankara'da Anıtkabir'i ziyaret ederek çiçek bıraktı, sonrasında Meclis, Cumhurbaşkanlığı, Kültür Bakanlığı ve Çevre Bakanlığı kapılarını zorladı. Yetkililer kendisine yasayı çıkaracaklarına dair söz verdi ve gerçekten bir süre sonra yasa çıkarıldı.