Tasarımda yarım asır sergisi

​Decollage Art Space, yeni sezona Oya Akman’ın 50. yıl sergisiyle başlıyor

06 Eylül 2022 - 12:14

Suadiye’deki Decollage Art Space, izleyicileri farklı disiplinlerden birçok etkinlikle buluşturacağı bir programla yeni sezonu karşılıyor. Sezon başlangıcını ise 14 Eylül’de, Oya Akman’ın tasarımda 50 yıllık sürecine odaklanacağı “Yarını Bugün Seç / Oya Akman ile Tasarımda 50 Yıl” sergisiyle yapıyor. Decollage Art Space Sanat Yöneticiliği ve Danışmanlığı’nı sürdüren Mine Çağlar küratörlüğündeki sergi, bu sanat mekanının yeni sezondaki disiplinlerarası programının da sinyallerini veriyor.

2022 DÜNYA CAM YILI

2022 Dünya Cam Yılı ve tasarımcı Oya Akman’ın da 50. yılı olması sebebiyle anlamlı bir tarihte izleyiciyle buluşacak olan sergi, 9 Ekim’e dek görülebilecek. İklim krizinin kaçınılmaz etkileriyle mücadele ettiğimiz günümüzde, sürdürülebilirlik, sıfır atık, geri dönüşümün hayatımızda önemli bir yeri bulunuyor. Tüm bu etmenler paralelinde Modern Çağ’ın bir diğer adı Cam Çağı olarak kabul ediliyor. Uluslararası dünyada tanınan tasarımcının üretimine kapsamlı bir bakış sunan eserlerin yanı sıra sergi için üretilen, ilk kez gösterilecek pek çok çalışma da seçkide yer alacak.Detaycı olması ve ince düşünmesinde ressam dedesiyle geçirdiği çocukluk yıllarının etkili olduğunu anlatan Oya Akman, çalışmalarında doğanın geometrik çözümlemeleri, detaylardaki farklılıklar, yalınlaştırma ve sembolizm ögelerinden sıklıkla faydalanıyor. Üretimlerinde ağırlıklı olarak kullandığı camı çok keyifli bir malzeme olarak tanımlayan Akman, “Şeffaf olması önünüzü çok açıyor. Teknik olarak çok fazla oynamanıza imkân tanıyor. Sonsuz bir karışım. Bu malzeme ile her şeyi yapabilir, her hayalinizi gerçekleştirebilir, her türlü tekniği kullanabilir ve yeni teknikler geliştirebilirsiniz.” dedi.

“CAM GELECEKTİR”

Meslek hayatı boyunca mobilya, tekstil, seramik, plastik ve cam sektörlerinde tasarımcı olarak çalışan Akman; German Design Award Special 2016, Pentawards Bronze 2015, Feed Patent Bronz 2020, WorldStar 2015, Design Turkey Üstün ve İyi Tasarım Ödülleri 2013, 2014, 2018; Ambalajın Ay Yıldızları Altın Ambalaj Ödülü, Altın ve Gümüş Ödüller 2014, 2020 , Observeur du Design 2009, Design and Design 2011, Good Design 2010, Red Dot 2008, Design Plus MateriaL Vision 2007, EUWIIN  gibi pek çok önemli ödül kazandı. Bugüne dek yurt içinde ve yurt dışında, birçok önemli fuar ve sergiye katılan tasarımcının kariyerine ilk kez bu kadar kapsamlı, retrospektif niteliğinde yaklaşacak “Yarını Bugün Seç / Oya Akman ile Tasarımda 50 Yıl” sergisiyle eş zamanlı birçok paralel etkinlik de düzenlenecek.

Sergi küratörü Mine Çağlar da “Geleceğimizi şekillendiren ve içinde bulunduğumuz modern çağa da isim veren cam; uygarlıkların gelişimine ve insan hayatına değer katan, medeniyet, bilim, sanat ve kültürün bir parçası olarak sonsuz kez dönüştürülebilen, sürdürülebilirliğe odaklı özellikleriyle geleceğin de en stratejik malzemelerinden.” diye konuştu.


Sergi her gün 12.00 – 19.00 arası ziyaret edilebilir. (Suadiye Mahallesi, Müzeyyen Sokak, No:4/1 İletişim: 0 (532) 363 09 89 )


ARŞİV