TESAK'ta bu ay

Kadıköy Belediyesi Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi, nisan ayı boyunca felsefe, edebiyat, psikanaliz söyleşilerine ev sahipliği yapacak

31 Mart 2024 - 07:59

TESAK'ta gerçekleşecek söyleşilere ücretsiz katılım sağlanabilecek. Nisan ayı programı şöyle:

JAKOBENLİĞİN SİYASAL DÜŞÜNCELERİ

Çağdaş Felsefe Söyleşileri

03 Nisan 18.30 / Konferans Salonu

Kurtul Gülenç’in Nisan ayındaki konukları İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Ateş Uslu ile Maltepe Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Ahu Tunçel. Bu söyleşide Fransız Devrimi kadar popülerlik kazanmış olan Jakobenliğin siyasal düşüncelerini Robespierre, Saint-Just, Marat gibi figürler üzerinden eleştirel-tarihsel bir okumaya tabi tutulacak.

Etik, Ekoloji Ve Haiku: Pelin Özer'le Söyleşi

ŞiirEylem: Ekofeminist Söyleşiler

4 Nisan 18.30 / Konferans Salonu

Nilay Özger’in moderatörlüğünde gerçekleşecek söyleşide Pelin Özer’le ilk şiirlerinden bugüne yazma serüveni konuşulacak. Pelin Özer, 2004-2021 arasında yazdığı şiirlerin geniş bir toplamını 2022’de Liya Lu adlı kitapta bir araya getirdi.

PSİKANALİZ BAĞLAMINDA İSKENDERİYE’NİN JUSTİNE’İ

BİR CİNSELLENME MİTİ: “BİR ÇOCUK DÖVÜLÜYOR”

Psikanaliz Seminerleri

17 Nisan 18.30 / Konferans Salonu

İstanbul Freudcu Psikanaliz Derneği (FPD) üyeleriyle düzenlenen Psikanaliz Seminerleri’nde Zeynep Yetimoğulları İngiliz yazar Lawrence Durrell’ın İskenderiye Dörtlüsü’nün ilk cildi Justine’i psikanalitik bağlamda değerlendirecek, İbrahim Şahin Ateş ise Freud’un “Bir Çocuk Dövülüyor” metnini bir cinsiyetlenme miti olarak ele alacak.

2000’LERDE ŞİİRDE NELER OLUYOR?

2000’ler Şiiri Konuşmaları

18 Nisan 18.30 / Konferans Salonu

Moderatör: Cenk Gündoğdu

2000’ler Şiiri Konuşmaları. 21. yüzyılın ilk çeyreğinde farklı anlayışlardan genç ve yetenekli şairleri, şiir anlayışlarını, dünyaya bakışlarını tanımak, anlamak, siyasal, sosyal ve sanatsal etkiler açısından tartışmaya açmak için başlatıldı. Bu etkinlikte Hasan Bülent Kahraman, Baki Ayhan T. ve Ahmet Bozkurt ile 2000’lerdeki edebiyat ortamını, dergileri ve dönemin ruh halini konuşacak.

KANIN BÜYÜSÜ:

EDEBİYATTA VE SİNEMADA VAMPİRLER

Cumartesi Söyleşisi

20 Nisan 15.00 / Konferans Salonu

Çağdaş edebiyatımıza “Anadolu Korku Öyküleri” serisini kazandıran, korku edebiyatı, sineması ve kültürü alanındaki birikimlerini 2014 yılında bir podcast serisine dönüştüren Gerisi Hikâye ekibi, nisan ayında TESAK’a konuk olacak. Bu buluşmada Işın Beril Tetik, Demokan Atasoy ve Galip Dursun, folklorik inanç ve hikâyelerden gotik korku edebiyatı ile sinemadaki örneklerinin izini sürecek.

HAKİKAT CESARETİ VE FOUCAULT

Foucault Konuşmaları

24 Nisan 18.30 / Konferans Salonu

Atlas Publishing Lab’in yürütücülüğünde düzenlenen Foucault Konuşmaları'nda sezonun son etkinliğinde Oğuz Tecimen ile Eda Çaça'nın konukları Ferda Keskin ve Erman Gören olacak. “Antik Yunan'da şiirsel hakikat ve felsefi hakikat nasıl şekillendi?” sorularının yanıtları aranacak.

BİLİNÇDIŞININ BEDENLERİ

Punctum Edebiyat Söyleşileri

25 Nisan 18.30 / Konferans Salonu

Punctum Edebiyat Söyleşileri’nin bu ayki konuğu Birgül Oğuz. Moderatörlüğü Cana Bostan'ın üstleneceği söyleşide, yazarın Hah ve İstasyon eserlerinden hareketle yerleşiklik ve göçebelik arasındaki bağın mekânsal hafızaya yansımalarına, anneliğin bedenlenişine ve yas pratiklerinin edebî formlarına dair konuşulacak.

MERKEZİN DIŞINDAKİLER- III

ÇAĞDAŞ EDEBİYATIMIZDA AYLAKLAR

Cumartesi Söyleşisi

27 Nisan 15.00 / Konferans Salonu

TESAK’ta kültür tarihçisi, küratör ve yazar Ekrem Işın’la çağdaş edebiyatın aylakları ele alınıyor. Nisan ayındaki bu üçüncü söyleşide Ekrem Işın, Melih Cevdet Anday’ın Aylaklar romanı hakkında konuşacak.


ARŞİV