Tiyatro ödülleri dağıtılıyor

Savaş Dinçel ve Tiyatro Eleştirmenleri Birliği ödülleri sahiplerini buldu

03 Nisan 2019 - 13:32

12 yıl önce yaşamını yitiren kaybettiğimiz usta oyuncu Savaş Dinçel’in 77. yaşı; Müjdat Gezen Sanat Merkezi öğrencileri tarafından seçilen ve ustanın vefatının ardından her yıl doğum gününde verilen Savaş Dinçel Tiyatro Ödülleri ile kutlandı.

1 Nisan akşamı Kadıköy’deki Baba Sahne’de gerçekleşen özel davete Dinçel’in ailesi, yakın dostları, öğrencileri, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Sumru Dinçel, Haldun Dormen, Müjdat Gezen, Mustafa Alabora, Özge-Şevket Çoruh, Zuhal Olcay-Mazlum Çimen, Gani Müjde, Ozan Güven, İlker Ayrık, Günay Karacaoğlu, Mustafa Üstündağ, Murat Akkoyunlu, Ömür Arpacı, Emre Karayel, Nazlı Tosunoğlu, Betül Demir, Ahmet Saraçoğlu, Caner Güler, Fırat Doğruloğlu, Cem Cücenoğlu, Anta Toros, Özen Yula, Rıza Sönmez, Ruhi Sarı gibi isimler katıldı.Oyuncu Şevket Çoruh’un da ustası olan Savaş Dinçel’in 77. doğum günü; Çoruh’un büyük emek harcayarak tamamen kendi yatırımıyla kurduğu ve “Kendimizi yetim hissetmemek için” “Baba Sahne” adını verdiği Baba Sahne’de Savaş Dinçel Salonu’nda kutlandı. 12. Savaş Dinçel Tiyatro Ödülleri’nin de sahiplerini bulduğu gecenin sunuculuğunu, yine Dinçel’in eski öğrencilerinden olan oyuncu İlker Ayrık üstlendi.

Savaş Dinçel’in eşi Sumru Dinçel, Şevket Çoruh, eski öğrencileri, torunu ve torunları sayılan öğrencilerinin çocukları, bu yıl da sahnede bir araya geldiler. Öğrencileri sahnede, Dinçel’in “Sersem Kocanın Kurnaz Karısı” oyununda seslendirdiği ve sözleri kendisine ait olan “Bir Sanatkar Asla Ayı Değildir” şarkısını söylediler, ardından doğum günü pastası kestiler. Dinçel için özel olarak hazırlanan videonun gösterimi sırasında konuklar duygulu anlar yaşadılar.

Müjdat Gezen’in Savaş Dinçel ile anılarını paylaşmasının ardından, her yıl aynı tarihte Müjdat Gezen Sanat Merkezi öğrencileri tarafından tiyatro alanında verilen Savaş Dinçel Ödülleri de 12. kez sahiplerini buldu. En İyi Oyun Yazarı seçilen Şamil Yılmaz ödülünü Gani Müjde’den alırken; En İyi Yönetmen seçilen Yiğit Serdemir’e ödülünü Haldun Dormen takdim etti. En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülen Nezaket Erden ödülünü Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun elinden alırken, Murat Akkoyunlu’ya En İyi Erkek Oyuncu ödülünü Zuhal Olcay verdi.

ELEŞTİRMENLERİN ÖDÜLLERİ

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin “2019 TEB Ödülleri”nin kazananları, gelenekselleştirildiği  üzere 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıklandı. Bu sene Berkun Oya’nın yönettiği Krek Tiyatro yapımı “Dünyada Karşılaşmış Gibi” adlı oyun, Yılın Yapımı Ödülü’ne, Funda Eryiğit, Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü’ne, Deniz Karaoğlu Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü’ne ve  Kadıköy Tiyatroları Platformu da TEB Özel Ödülü’ne layık görüldü.


ARŞİV