Tuvaldeki kelime parçaları

Kadıköy’de sergi açan sanatçı Seyit Mehmet Buçukoğlu, eserlerinde ‘kelime parçası’ anlamına gelen morfemlere yer vererek; sözcük parçalarını tuvale yansıtıyor

24 Mart 2021 - 12:03

Sanatçı Seyit Mehmet Buçukoğlu’nun “Morfem” adlı kişisel sergisi açıldı. Kadıköy’deki GaleriFE’de sanatseverlerle buluşan sergi tanıtımında “Morfemler, kelimeleri oluşturan ve çoğu ek halinde olan kelime parçaları yani biçim birim olarak varlık gösterirler. Sanatçı da eserlerinde morfemlere yer vererek şu soruları bize yöneltir; Her bir hece, her bir sözcük yüklendiği anlamlarla hayatımıza, duygularımıza, düşüncelerimize dokunmuyor mu? Tek bir kelime bile mutlu etmeye ya da üzüp yıkmaya bedelken, onu meydana getiren her bir parçanın anlamı da önemli değil mi? İşte tam da bu noktada morfemler, Buçukoğlu'nun eserlerinde net okunamayan ve cümleler içinde yalnız gibi görünse de büyük anlamlar taşıyan varlıklarıyla bizi düşünmeye, anlamaya itiyorlar. O cümleler içinde bazı kelimeleri, isimleri ya da onları meydana getiren heceleri/ekleri (yani morfemleri) gördüğümüzde, resimlerdeki gizli anlamlarını da biz kuruyoruz. Öyle ki sanatçı; bu anlamları yakalayabilmek için eserlerin odak noktasındaki sözlere ve harflere bir kılavuzluk görevi yüklerken, aynı zamanda da hissettiğimiz ya da doğrudan gördüğümüz anlam yüklü bu sözcüklerin, hayatımıza, duygularımıza ya da düşüncelerimize dokunan varlıklarıyla belleğimizde yeniden canlanmasını, izleyen ile eser arasında duygusal bir bağ kurmasını amaçlıyor” deniliyor.

ÖDÜLLÜ SANATÇI 

1982 İstanbul doğumlu olan Seyit Mehmet Buçukoğlu, lisans eğitimini 2005 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nde, 2010 yılında da aynı fakültenin Resim Bölümü’nde tamamladı. Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Plastik Sanatlar Yüksek Lisans Programı’ndan 2013 yılında, Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar Sanatta Yeterlik / Doktora Programı’ndan da 2017 yılında mezun oldu. Ulusal / uluslararası sanat ve tasarım yarışmalarından 62 ödül kazandı. Yurtiçinde 22 kişisel sergi açtı, 15’i yurtdışında olmak üzere birçok karma sergiye katıldı. 2018 yılında çalışmaya başladığı Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümünde şuanda Bölüm Başkanı olarak görev yapıyor. Sanatsal üretimlerini kendi atölyesinde sürdürüyor.

Sergi, 28 Nisan’a dek Pazar ve Pazartesi günleri hariç 11:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. (Cemil Topuzlu Cad. Kutmen Apt. No:60/2 D:4 Çiftehavuzlar 0216 368 03 78)


ARŞİV