Ünlü soprano Pervin Chakar Süreyya'da sahneye çıktı

Dünyaca ünlü opera sanatçısı Pervin Chakar, Kadıköy Belediyesi’nin ev sahipliğinde konser verdi. Konseri, CHP Genel Başkanı Özgür Özel de izledi.

20 Kasım 2023 - 15:40

Dünyaca ünlü soprano Pervin Chakar, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda dinleyicileriyle buluştu. “Bir Opera Gecesi”ne CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı, HEDEP Van Milletvekili Pervin Buldan ile siyaset, iş ve sanat dünyasından birçok isim katıldı. 

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası, dün akşam ünlü opera sanatçısı Pervin Chakar’ın konserine ev sahipliği yaptı. Dünyanın en önemli operalarında sahneye çıkan ve pek çok uluslararası ödülün de sahibi olan Pervin Chakar’ın piyanist Paolo Villa ile birlikte verdiği konsere opera severler yoğun ilgi gösterdi. 

ALTI DİLDE SÖYLEDİ

Pervin Chakar, günler öncesinden biletleri tükenen Bir Opera Gecesi’nde Almanca, Çekçe, İtalyanca, Fransızca ve Kürtçe seslendirdiği eserlerle kendisini dinlemeye gelenlere unutulmaz bir akşam yaşattı. 

İstanbul’da kültür ve sanat etkinliklerinin merkezi haline gelen Kadıköy’ün ev sahipliği yaptığı bu unutulmaz müzik ziyafeti; iş, sanat ve siyaset dünyasından da önemli isimleri bir araya getirdi. Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı’nın davetiyle ünlü opera sanatçısı Pervin Chakar’ı dinlemeye gelenler arasında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel de vardı. CHP lideri Özgür Özel’e CHP Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ve Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Koza Yardımcı, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin de eşlik etti. Soprano Pervin Chakar’ın Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda verdiği konsere HEDEP Van Milletvekili Pervin Buldan ve Anavatan Partisi'nin eski genel başkanı Nesrin Nas da katıldı.

Konserin ardından CHP lideri Özgür Özel ve Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı birlikte sahneye çıkarak ünlü opera sanatçısı Pervin Chakar’a çiçek takdim etti. 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, dinletinin ardından sosyal medya platformlarında yaptığı paylaşımda ise “İstanbul Kadıköy’de Süreyya Opera Sahnesi’nde ünlü soprano Pervin Chakar ve piyanist Paolo Villa’nın “Bir Opera Gecesi” dinletisine katıldık. Sn. Chakar’ın performansı kadar verdiği barış kardeşlik mesajları ve deprem acımızı paylaşması da etkileyiciydi” ifadelerini kullandı.

KUTU

PERVİN CHAKAR KİMDİR?

1981 yılında Mardin’in Derik ilçesinde doğdu. Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin ardından Gazi Üniversitesi’nde Şan Ana Sanat Dalı’nı bitirdi. Mezun olduktan sonra opera çalışmalarına başladı. Eğitimini 2004-2008 yılları arasında İtalya devletinden aldığı bursla bu ülkede sürdürdü. Sahneye ilk kez 2004 yılında 10. Uluslararası Eskişehir Festivali’nde Carl Orff’un Carmine Burana eseri ile çıktı. 2011 yılında İtalya’nın Sulmona kentinde düzenlenen 28. Uluslararası Maria Caniglia Opera Yarışması’nda birincilik ödülü aldı. Sonraki yıllarda çok sayıda ödül kazanan sanatçı, ünlü İtalyan sanatçı Luciano Pavarotti anısına çok sayıda konser de verdi. Chakar, yaşamını Almanya’da sürdürüyor.


ARŞİV