Uzuner'den Ateş kitabı

​Kadıköylü yazar Buket Uzuner, 21. yüzyılın önemli sorunu iklim değişikliğini merkeze aldığı “Tabiat Dörtlemesi”nin yeni kitabı “Ateş”i yayımladı.

17 Ocak 2023 - 14:07

Daha önce “Su”, “Toprak” ve “Hava” temalı romanları kaleme alan yazar Buket Uzuner, Ateş adlı bu son eserinde kadim geleneklerimizde şimdi unutulmuş ‘tabiata saygılı insan’ modelini günümüze taşıyarak modern bir Türkiye Mitolojisi kuruyor.

Everest Yayınları’ndan çıkan, Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları alt başlığını taşıyan serinin bu dördüncü kitabında, insan, hayvan, çocuk, kadın, çevre hakları, sürdürülebilir yeşil enerji savunucusu kadın gazeteci Defne Kaman karakteri yine başrolde yer alıyor.

Kitabın tanıtım bültenine göre hikaye şöyle gelişiyor: Mardin’de, nedeni bilinmeyen bir yangında Gazeteci Defne Kaman, yanında bir çocukla kaybolur. Onu aramak için Mardin’e gelen Umay Ninesi ve dostları, Defne Kaman’ın öksüz sığınmacı çocuklara öğretmenlik yaptığı için bir süredir tehdit edildiğini öğrenirler. Sınır Tanımayan Doktorlar, Sınır Tanımayan Gazeteciler ve Mardinlilerin katıldığı zorlu arama macerası, bu eşsiz şehirde her adımda karşılarına çıkan Mezopotamya (Mitleri) Efsaneleri eşliğinde, Türkiye’de binlerce yıldır yaşamış insanları birbirine bağlayan hikâyeleri hatırlamalarına yol açacaktır.

 

ARŞİV