Yeni metinler sahneye çıkıyor

​Türkiye’nin oyun yazarlığı odaklı tek tiyatro festivali olan “Yeni Metin Festivali”, 26 Kasım- 4 Aralık arasında ‘korku’ temasıyla yapılacak

24 Kasım 2022 - 12:05

GalataPerform tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin oyun yazarlığı odaklı tek tiyatro festivali olan Yeni Metin Festivali, bu yıl 11’inci kez tiyatroseverlerle buluşacak. 26 Kasım - 4 Aralık 2022 tarihleri arasında DasDas Açık Sahne’de düzenlenecek festivalin bu yılki teması “korku” olarak belirlendi. 

Festival bu yıl, uluslararası yapısının altını çizerek “Sınırlar Ötesi Tiyatro” kapsamında Türk yazar ve yönetmenlerle yurt dışından gelen yazar ve yönetmenleri buluşturduğu bir alan yaratıyor. Ayrıca Yeni Metin Atölyeleri’nde korku teması kapsamında yazılan 6 yeni oyun okuma tiyatrosunun yanı sıra dört kısa oyundan oluşan bir Yönetmenlik Projesi programda yer alacak. Festival programında bu sene ayrıca iki prodüksiyon yer alıyor; 2019 festival programında Senenin Oyunu olarak seçilen Kalanlar ve bu sene bir yenilik olarak Açık Çağrı ile başvurular arasından seçilen yeni tiyatro Reka Kolektif’in Aşalım Bunları adlı oyunları. 

SINIRLAR ÖTESİ TİYATRO

“Yeni Metin Festivali 11” kapsamında ilk ayağı yapılacak olan Nordic Focus (İskandinav Odağı) başlıklı etkinlik, Danimarka'dan Christian Lollike, Norveç'ten Fredrik Brattberg ve İsveç'ten Alexander Salzberger katılımlarıyla gerçekleşecek. Bu etkinlik Danimarka Büyükelçiliği, Danimarka Kültürel Enstitüsü, Danimarka Dışişleri Bakanlığı, Danimarka Kültür Bakanlığı, Danimarka Konsolosluğu ve İsveç Başkonsolosluğu, İsveç Araştırma Enstitüsü ve İsveç Sanat Konseyi tarafından destekleniyor.

SENENİN OYUNU ÖDÜLÜ IŞILDAR’A

Festivalin genel alt başlığı Sınırlar Ötesi Tiyatro kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Telif Hakları Müdürlüğü’nün desteklediği yerli yazarların oyun okumaları ve Senenin Oyunu Ödülü töreni gerçekleşecek. 2018’den beri Yeni Metin Festivali kapsamında o sene seçkide bulunan oyunlardan birine Senenin Oyunu Ödülü veriliyor. Bu seneki ödülün sahibi Bir Gün Eksik Bir Gün Fazla oyunuyla Sena Işıldar oldu. Işıldar, oyun okumasından sonra ödülünü alacak.

15 OYUN SAHNELENECEK

Festivalin bu seneki programında bulunan okuma ve projelerde Eyüp Emre Uçaray, Murat Mahmutyazıcıoğlu, Yeşim Özsoy, Özen Yula, Ahmet Sami Özbudak, Mert Öner, Özgün Çoban, Başak Kıvılcım, Aslıhan Evrensel gibi profesyonel yönetmen/ yazarlar yer alıyor. Yerli ve yabancı 15 oyun tiyatroseverlerle buluşacak. Oyun okumaları ve prodüksiyonlarda ise Suna Keskin, Pervin Bağdat, Yeşim Özsoy, Nazlı Tosunoğlu, Levent Tülek, Emre Yetim, Nilay Erdönmez, Kübra Balcan, Ümit Erlim, Melis Öz, Utku Ateş, Toprak Can Adıgüzel, Görkem Doğan, Ceren Kaçar, Kerem Pilavcı, Filiz Bozkuş Al, Sezgi Deniz, Nükhet Akkaya, Merve Selbasan, Lütfü Ufuk Gönüllü, Yağmur Özbasmacı Mermer, Ammar Özçelik gibi pek çok oyuncu sahne alacak.

6 OKUMA TİYATROSU

Yeni Metin Festivali 11’de okuma tiyatrosu olarak sahnelenecek altı yeni oyun ve yazarları şöyle: Günsu Özkarar / Fil Rüyası, Mehmet Salih Sezgin / Unutuluşlar, Sena Işıldar / Bir Gün Eksik Bir Gün Fazla, Sibel Albayrak / Übü Ölümü de Yut, Yasemin Çetin / Aslında Yoksun ve Gizem Kurtulmuş / Arzu Edilen Düşüşler. 

 

ARŞİV