Yerli yapıma ABD’den ödül

Türk müziğinin kökeninin keşfedildiği ‘Searching For Sound’ belgeseli prestijli bir ödüle layık görüldü.

13 Mart 2019 - 14:22

Her yıl sinema sektöründe ses alanında en başarılı yapımları ödüllendiren ABD merkezli MPSE (Motion Picture Sound Editors) Golden Reel Awards’un ‘Tiyatro dışı Belgesel’ (Non-Theatrical Documentary) dalında kazananı Türkiye’den oldu.

Red Bull Media House Türkiye ekibi tarafından hazırlanan belgesel ‘Searching For Sound’ (Sesin Peşinde) adlı belgesel, bu dalda ödüle değer görüldü. Bohemian Rhapsody'den Roma'ya yılın en beğenilen yapımlarının ödüllendirildiği Golden Reel Awards'da ödüllendirilen bu belgesel;  Islandman projesi ile tanınan Tolga Böyük ve Hey! Douglas projesiyle sevilen VEYasin’in Türk müziğinin köklerine yolculuğunu konu alıyor.

Tolga Böyük ve VEYasin, "Böyük Serüven" adını verdikleri maceralarında; müziklerini besleyen ve onlara ilham veren seslerin sırrını bulmak için Türkiye’den Orta Asya’ya uzanan bir yola çıkıyor. Başlangıç noktası olarak Cahit Berkay’ı seçen ikili, yolculuğun devamında aşıkların, şaman ayinleri yapan büyücülerin ve yerel müzisyenlerin kapılarını çalıyor. İlk kez 15 Şubat 2018'de Red Bull TV'de yayınlanan Searching For Sound belgeselini hem RedBull.com’dan hem de Red Bull Music& Culture Youtube kanalından https://www.redbull.com/int-en/tv/video/AP-1UE46JA612111/islandman-and-ve-yasin  izlemek mümkün.


ARŞİV