"Şiddetin dozu gün geçtikçe artıyor, sağlık çalışanları tükeniyor!"

Sağlıkta şiddetin her geçen gün artığına dikkat çeken AHESEN Genel Başkanı Dr. Ahmet Kandemir : “Hakem şiddeti karşısında verilen ceza sağlıkta da uygulanmalı, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar sağlık hizmetinden süreli olarak men edilmeli" çağrısı yaptı

17 Aralık 2023 - 12:34

Sağlıkta şiddet her geçen gün artıyor. 2023 yılı bitmeden, sağlıkta yaşanan şiddet olayları geçtiğimiz yıl yaşanan şiddet olaylarının sayısını geçti. Son bir haftada; 5 farklı ilde, 6 farklı sağlık kurumunda yaşanan fiziksel şiddet olaylarında, 10’un üzerinde doktor ve sağlık çalışanı fiziksel ve ruhsal olarak büyük ölçüde yaralandı.

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası(AHESEN) Genel Başkanı Dr. Ahmet Kandemir: “Futbolda yaşanan ve hepimizi derinden üzen hakeme şiddet olayında, tüm Türkiye ayağa kalktı. Hakemlerin maçlara çıkmama kararını bizler de destekledik. Yaşanan şiddet olayının hemen ardından, şiddeti uygulayan kulüp başkanına verilen ceza, yerinde ve caydırıcı nitelikte oldu: 5 yıl hak mahrumiyeti, üç yılı aşan ceza bakımından da sürekli hak mahrumiyeti ve para cezası. Bu olay, yanlışa yanlış denilebileceğini, yaptırım gücü yüksek cezalarla yeni şiddet olaylarının önüne geçilebileceğini gösterdi. Bizler, söz konusu futbol olduğu için değil, şiddet, şiddet olduğu için sağlık çalışanlarının çalışma güvenliğini ve can güvenliğini tehdit ettiği için aynı hızda cezalandırılmasını istiyoruz.” dedi.

 Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayan her bir bireyin sağlık hizmetlerinden süreli men edilmesini öneren AHESEN Genel Başkanı Dr. Ahmet Kandemir; “Halkımızın sağlığını koruyabilmek için önce kendi can güvenliğimizin sağlandığına emin olmamız gerekiyor” dedi.


ARŞİV