Ücretsiz olacağı söylenen HPV aşısına zam yapıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın ücretsiz olacağını duyurduğu rahim ağzı kanserini önleyen HPV aşısına zam yapıldı. Aşının 4 valanlısı 1.858 TL, 9 valanlısı 2 bin 575 TL oldu

21 Ağustos 2023 - 14:10

Rahim ağzı kanserini önleyen HPV aşısı olan kadınların aşının ücretini alabilmek için açtıkları davaları kazanması üzerine Kasım 2022’de bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşının ücretsiz olacağını duyurmuş, ancak bugüne kadar ücretsiz yapılmamıştı.

Ulusal Aşı Takvimi’ne alınarak ücretsiz yapılması beklenen aşıya 10 ay sonra zam geldi. Zamla birlikte HPV aşısının 4 valanlısı bin 215 TL’den bin 858 TL’ye, 9 valanlısı ise bin 993 TL’den 2 bin 575 TL’ye yükseldi.

Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları Platformu (CİSU) Proje Koordinatörü Yonca Cingöz ile yaşanan bu süreci konuştuk.

BAKANLIKTAN BİLGİ ALAMADIK”

HPV aşısının Ulusal Aşı Takvimi’ne alınarak ücretsiz hale getirilmesi gerektiğini savunan Cingöz, “CİSÜ olarak 2022 Temmuz ayında Sağlık Bakanlığı'na bir bilgi edinme başvurusu yaptık, bu başvuruda ‘HPV+ kişilerin cinsiyete ve yaşa göre sayısı ve oranı nedir? 2018-2019-2020-2021 vakıf üniversitelerinde, özel hastanelerde ve SGK anlaşmalı özel hastanelerde kaç hastaya tanı konulmuş, kaç hastaya tedavi uygulanmıştır? Bu tanı ve tedaviler için harcanan toplam bütçe nedir? 2018-2019-2020-2021 devlet hastaneleri, devlet üniversitesi hastaneleri, vakıf üniversitesi hastaneleri, özel hastaneler, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması merkezleri ve Aile Sağlığı merkezlerinde rahim ağzı kanseri teşhisi konulan toplam hasta sayısı kaçtır? Bunların tanı ve tedavisine ayrılan toplam bütçe nedir? 2018-2019-2020-2021 ülkemizde HPV aşısı kaç kişiye yapıldı? HPV aşılarının çocukluk çağına entegre edilmesi ve edilmemesi durumundaki maliyet farkının ne olduğuna ilişkin bir bütçe çalışması var mıdır?’ gibi sorular sorduk ancak bir cevap alamadık. Takip ettiğimiz kadarıyla da Bakan Koca'nın açıklamasından bu yana HPV aşısının ücretsiz Ulusal Aşı Takvimi’ne alınmasına dair somut bir adım atılmadı” dedi.

“9-26 YAŞ ARASINDA HERKESE YAPILMALI”
HPV aşısının Ulusal Aşı Takvimi’ne alınması ve ücretsiz olarak uygulanmasına yönelik çalışmalarını sürdüklerini söyleyen Cingöz, “24 Kasım’da düzenlenen Sağlık Bakanlığı Bütçesi görüşmelerinde HPV aşısının ‘yaş gruplarını ve medeni hal durumlarını dikkate alan bir plan’ ile uygulanmaya başlanacağı açıklandı. HPV aşısının devlet tarafından, ücretsiz olarak, herkese uygulanması önemli bir karar. Ama ‘medeni hal’ ibaresi, aşının sadece evli kadınlara uygulanması riskini barındırıyor. Aslında yüksek korunma oranı için bu aşı 9-26 yaş aralığında (Erkekler dahil) herkese uygulanmalı. Çünkü aşı herhangi bir partnerli cinsellikten önce uygulandığında daha etkili. 9 ile 12 yaş arasında yapılırsa, iki doz ömür boyu yeterli bağışıklık sağlıyor. 12 yaşından sonra ise üç doz yapılması gerekiyor. 9-26 yaş grubunda en yüksek bağışıklık sağlanıyor. Bazı jinekologlar 26 yaş sonrasında da öneriyor. HPV’yi cinsel ilişkiyle birleştiriyoruz ama 9-26 yaş arasında cinsel aktif olmayan birinin bile ileride cinsel aktif olduğu zaman bulaş riski var. HPV aşısı ne kadar erken yapılırsa bağışıklık o kadar güçlü oluyor. Bu nedenle medeni durum ve cinsiyet gözetilmeksizin risk grubunda olan herkes aşılanmalı, çünkü ücretsiz aşılanma bir sağlık hakkıdır” ifadelerini kullandı.


ARŞİV