"Kızlar Sahada" turnuvası Kalamış'ta yapıldı

Kadıköy Belediyesi ve Kızlar Sahada oluşumunun birlikte organize ettiği “Kızlar Sahada” turnuvası Pazar günü Kalamış’ta yapıldı. 5 takımın katıldığı turnuvayı İstanbul Barosu Kadın Futbol Takımı kazandı

01 Ağustos 2022 - 12:05

Kalamış Atatürk Parkı pazar günü kadınlara, toplumsal cinsiyet eşitliğine destek verenlere ve futbolseverlere ev sahipliği yaptı. Kızlar Sahada futbol turnuvasıyla başlayan, sporda eşitlik paneliyle renklenen gün Kadınlar Avrupa Şampiyonası finalini toplu izleme etkinliğiyle son buldu. Katılımcılar hem eğlenceli vakit geçirdi hem de toplumsal cinsiyet eşitliğinin önemini Kadıköy’den bir kez daha seslendirdi.    

EN SERT ŞUT ÖNYARGILARA
2013 yılından beri, ‘yapamazsın’ söylemiyle kodlanan kız çocuklarına yapabileceklerini göstermek, ezberlenmiş cinsiyet kalıplarını kırmak ve her yaştan kız çocuklarıyla, kadınların futbol yoluyla güçlenmesini sağlamak için mücadele eden Kızlar Sahada platformu, pazar günü Kalamış’ın ilk konuğuydu.

Platformun futbol turnuvasına 5 kadın takımı katılırken ilk maç sabah saat 10.00’da başladı. Kıyasıya ama centilmence bir mücadelenin hâkim olduğu turnuvanın kazananı ise İstanbul Barosu Kadın Futbol Takımı oldu. Turnuva sonrasında katılımcı takımlar ‘Önyargıları Yıkıyoruz’ pankartıyla sahaya çıkarak birbirlerini tebrik etmeyi de ihmal etmedi.

Turnuva sonrasında ise gazeteci Didem Dilmen, akademisyen İlknur Hacısoftaoğlu ve teknik direktör Nurcan Çelik’in katılımıyla ‘Futbol Kadın ve Sporda Eşitlik Paneli’ gerçekleşti. İzleyicilerin dikkatle takip ettiği panelde konuşmacılar, kadınların sporda yaşadıkları toplumsal cinsiyet eşitsizliğini örnekleriyle anlatırken çözüm yollarına da değindiler.

FİNAL HEP BERABER İZLENDİ
Kalamış’taki bu hareketli gün Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası’nın İngiltere ile Almanya arasında oynanan final maçının dev ekrandan hep beraber izlenmesiyle son buldu. Kadıköy Belediyesi’nin, Filenin Sultanlarının maçlarıyla başlattığı ve Kadıköylülerden büyük ilgi gören dev ekrandan toplu maç izleme etkinliği yine kalabalık bir kitleyle gerçekleştirildi. Heyecanın tavan yaptığı ve finale yakışır biçimde uzatmalara giden karşılaşmayı turnuvaya ev sahipliği de yapan İngiltere, Almanya’yı 2-1 yenerek kazandı.  

   


ARŞİV