12. Türkân Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri verildi

12. Türkân Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri verildi. Bu yıl, bilim dalında ödülün sahibi Doç. Dr. Deniz Ceylan olurken sanat dalında Gaye Boralıoğlu’nun “Alâmetler Kitabı” adlı eseri ödüle değer görüldü

01 Haziran 2022 - 14:23

12. Türkân Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri, İş Sanat Kültür Merkezi’nde düzenlenen 13. Türkân Saylan Anma Töreni’nde sahipleriyle buluştu. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) üyeleri ve gençlerinin yanı sıra Prof. Dr. Türkân Saylan’ın sevenlerinin yoğun katılım gösterdiği anma ve ödül töreninin sunuculuğunu sanatçı Berna Laçin üstlendi. 

Tören, Prof. Dr. Türkân Saylan’ın anısına hazırlanmış, ÇYDD'nin hayatına dokunduğu kişi ve gençlerin düşüncelerini anlatan belgesel gösterimiyle başladı. Gösterimin ardından ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel açış konuşmasını gerçekleştirdi. Başkan Prof. Dr. Yüksel, ÇYDD’nin 33 yıldır devam eden çağdaşlık yolculuğunu, gelişimini ve yaşanan tüm zorluklarla nasıl mücadele ettiğini izleyicilerle paylaşarak "Türkân Saylan, her zaman 'sorunun değil, çözümün bir parçası ol' düşüncesiyle hareket ederek ülkemizdeki kız çocuklarının eğitime ulaşmasını sağladı. Bugün, ÇYDD çatısı altında, sizlerin desteği ile birlikte 104 bin kız öğrencimize burs desteği sağlamış bulunuyoruz. O’ndan öğrendiklerimizle çağdaş Türkiye için, gençlerimiz ve çocuklarımız için çalışmaya devam ediyoruz. Türkân Saylan, hep bizimlesin!” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Ardından 12. Türkân Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri sahipleriyle buluştu. Bilim Ödülü’nün sahibi Koç Üniversitesi’nde psikiyatri alanında çalışma yapan Doç. Dr. Deniz Ceylan oldu. ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Seçici Kurul Başkanı Turhan Günay, Sezer Ateş Ayvaz, Nursel Duruel, Birsen Ferahlı, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Ayşe Sarısayın’dan oluşan Seçici Kurul'un değerlendirmesi sonucunda Sanat Ödülü’nün sahibi ise Alâmetler Kitabı eseriyle Gaye Boralıoğlu oldu.

Tören, genç piyano sanatçısı Barış Kosku’nun piyano resitali ile sona erdi.

 


ARŞİV