BAK-Kadıköy bir ilki başardı

İzmir depreminde Ayda bebeği enkazdan kurtaran, güneydeki orman yangınlarında görev alan “BAK-Kadıköy”, “Orta Seviye Arama Kurtarma” akreditasyonu alarak, AFAD ile birlikte afetlere müdahale etme yetkisi alan ilk kamu kurum oldu

22 Nisan 2022 - 11:20

Kadıköy Belediyesi belediye çalışanlarından ve gönüllülerden oluşan 45 kişilik arama kurtarma takımı BAK-Kadıköy üyeleri, zorlu eğitim sürecinin ardından girdikleri sınavdan başarı ile çıktı. Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) Kentsel Arama Kurtarma eğitimlerini tamamlayan BAK Kadıköy, “Orta Seviye Arama Kurtarma Sertifikası” aldı.

EĞİTİM İKİ YIL SÜRDÜ

İki yıl boyunca “Temel Arama ve Kurtarma”, “Kentsel Arama ve Kurtarma” ile “Yüksekten ve Derinden Kurtarma” konularında teorik, pratik eğitimler ile çeşitli tatbikatlardan geçen BAK Kadıköy, AFAD Başkanlığı’nda düzenlenen tören ile Orta Seviye Arama Kurtarma sertifikasını aldı.

Kadıköy Belediyesi Çevre Yönetimi ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’ne bağlı çalışmalarına devam eden 45 kişilik arama kurtarma takımı, ulusal afetlerde AFAD ile birlikte müdahale yetkisi kazanmış oldu.

BAK-Kadıköy, bundan böyle olası ulusal afet durumlarında AFAD koordinasyonunda tüm olaylara müdahale edebilecek ya da herhangi bir afeti tek başına yönetebilecek.

“ŞERDİL BAŞKANIN DESTEĞİYLE”

BAK Kadıköy’ün aldığı sertifikaya ilişkin konuşan takım lideri Hakan Özdemir, “Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı’nın yaklaşık iki yıllık emeğinin taçlandığı gün. İzmir’de depremi sonrasında yaptığımız toplantılarda Şerdil başkanın desteği ve bizi yönlendirmesi ile bu kararı almıştık. ‘Çocuklar daha hızlı ve hazırlıklı olun ve eğer bir şey yapacaksanız kendi yolunuzda emin olun ve ilerleyin’ dedi” diye konuştu.

Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kadıköy Belediyesi aldığı bu sertifikasyonla Türkiye’deki ilk ve tek kamu kurumu olma özelliğini kazandı. Orta seviye akreditasyon sınıflandırmasında şu anda bir kamu kurumumuz bulunmuyor. Hatta ülkemizde şu anda sadece 4 ekip bu seviyede akreditasyon belgesini alabildi. Üç tanesi sivil toplum kuruluşu, bir tanesi Bak-Kadıköy. Sertifikayla, üllkemizde ulusal bir afet durumunda AFAD koordinasyonunda tüm olaylara müdahale etme kapasitesine sahip olduğumuz belirtiliyor. Aynı zamanda yeri geldiğinde bu operasyonları üstlenmemiz ve bu operasyonları tek başımıza yönetmemiz gerekecek. Bu durumlar için bize yetki veriyor. Tüm ekip arkadaşlarıma bu uzun süreçte gösterdikleri çaba için çok teşekkür ediyorum. Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı’nın lideri olduğum için gurur duyuyorum. Ve bu gururu Kadıköylülerin de paylaşmasını diliyorum.”

İZMİR’DE AYDA BEBEĞİ KURTARMIŞLARDI

İzmir depremi: 2020 yılı içinde yaşanan Elazığ ve İzmir depreminde görev aldı. İzmir’de Rıza Bey Apartmanı enkazındaki Ayda bebeği yaşama döndürdü.

Güney illerindeki yangınlar: Akdeniz Bölgesi geçen yıl çıkan orman yangınlarına müdahalede görev aldı. Bak-Kadıköy, Manavgat, Köyceğiz, Marmaris ve Muğla bölgesinde 10 gün süreyle orman, yangınlarına müdahale etti, yardım dağıttı.

Kastamonu’undaki sel: Kastamonu’da 2021 yılında meydana gelen sel felaketinde İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda Bak-Kadıköy 10 kişilik bir ekip ile 7 gün görev yaptı.

BAK-KADIKÖY HAKKINDA

2005 yılında tamamı belediye çalışanlarından seçilen 30 kişi tarafından kuruldu. Kurum dışından ilk gönüllü üyelerini 2008 yılında aldı.

İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün görevlendirmesi ile bölge tatbikatlarında, deprem, yangın, sel ve kayıp arama gibi çeşitli operasyonlarda görev aldı.

Bugün itibariyle aktif üye sayısı 71.  

 


ARŞİV